"sikati" meaning in Swazi

See sikati in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{ss-adj|síkáti}} -síkáti Inflection templates: {{ss-infl-adj}} Forms: -síkáti [canonical], lengimsikati [first-person, singular], ngimsikati [copulative, first-person, singular], lomsikati [second-person, singular], umsikati [copulative, second-person, singular], lesibasikati [first-person, plural], sibasikati [copulative, first-person, plural], lenibasikati [plural, second-person], nibasikati [copulative, plural, second-person], lomsikati [class-1], msikati [class-1, copulative], labasikati [class-2], basikati [class-2, copulative], lomsikati [class-3], msikati [class-3, copulative], lemisikati [class-4], misikati [class-4, copulative], lelisikati [class-5], lisikati [class-5, copulative], lamasikati [class-6], masikati [class-6, copulative], lesisikati [class-7], sisikati [class-7, copulative], letinsikati [class-8], tinsikati [class-8, copulative], lensikati [class-9], insikati [class-9, copulative], letinsikati [class-10], tinsikati [class-10, copulative], lolusikati [class-11], lusikati [class-11, copulative], lobusikati [class-14], busikati [class-14, copulative], lokusikati [class-15], kusikati [class-15, copulative], lokusikati [class-17], kusikati [class-17, copulative]
  1. female Tags: feminine
    Sense id: sikati-ss-adj-nxZROajC

Download JSON data for sikati meaning in Swazi (3.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "-síkáti",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "msikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "basikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "msikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "misikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "masikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lensikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "insikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "busikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "síkáti"
      },
      "expansion": "-síkáti",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "female"
      ],
      "id": "sikati-ss-adj-nxZROajC",
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "sikati"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "-síkáti",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "msikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "basikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "msikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "misikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamasikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "masikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sisikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lensikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "insikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "busikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kusikati",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "síkáti"
      },
      "expansion": "-síkáti",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "female"
      ],
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "sikati"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.