"sha" meaning in Swazi

See sha in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: From Proto-Bantu *-pɪ́à. Etymology templates: {{inh|ss|bnt-pro|*-pɪ́à}} Proto-Bantu *-pɪ́à Head templates: {{ss-adj|sha}} -sha Inflection templates: {{ss-infl-adj|L}} Forms: -sha [canonical], lengimusha [first-person, singular], ngimusha [copulative, first-person, singular], lomusha [second-person, singular], umusha [copulative, second-person, singular], lesibasha [first-person, plural], sibasha [copulative, first-person, plural], lenibasha [plural, second-person], nibasha [copulative, plural, second-person], lomusha [class-1], musha [class-1, copulative], labasha [class-2], basha [class-2, copulative], lomusha [class-3], musha [class-3, copulative], lemisha [class-4], misha [class-4, copulative], lelisha [class-5], lisha [class-5, copulative], lamasha [class-6], masha [class-6, copulative], lesisha [class-7], sisha [class-7, copulative], letinsha [class-8], tinsha [class-8, copulative], lensha [class-9], insha [class-9, copulative], letinsha [class-10], tinsha [class-10, copulative], lolusha [class-11], lusha [class-11, copulative], lobusha [class-14], busha [class-14, copulative], lokusha [class-15], kusha [class-15, copulative], lokusha [class-17], kusha [class-17, copulative]
  1. new
    Sense id: sha-ss-adj-EVB6Di9e
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb

Forms: -shá [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-pɪ́a. Etymology templates: {{inh|ss|bnt-pro|*-pɪ́a}} Proto-Bantu *-pɪ́a Head templates: {{ss-verb|shá}} -shá
  1. to burn
    Sense id: sha-ss-verb-rR54mkCl
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSON data for sha meaning in Swazi (3.9kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-pɪ́à"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-pɪ́à",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-pɪ́à.",
  "forms": [
    {
      "form": "-sha",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "musha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "basha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "musha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "misha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "masha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lensha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "insha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "busha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sha"
      },
      "expansion": "-sha",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "L"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "new"
      ],
      "id": "sha-ss-adj-EVB6Di9e",
      "links": [
        [
          "new",
          "new"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "sha"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-pɪ́a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-pɪ́a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-pɪ́a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-shá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "shá"
      },
      "expansion": "-shá",
      "name": "ss-verb"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to burn"
      ],
      "id": "sha-ss-verb-rR54mkCl",
      "links": [
        [
          "burn",
          "burn"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "sha"
}
{
  "categories": [
    "Swazi adjectives",
    "Swazi lemmas",
    "Swazi verbs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-pɪ́à"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-pɪ́à",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-pɪ́à.",
  "forms": [
    {
      "form": "-sha",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "musha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "basha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "musha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "misha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamasha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "masha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lensha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "insha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinsha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "busha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kusha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sha"
      },
      "expansion": "-sha",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "L"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "new"
      ],
      "links": [
        [
          "new",
          "new"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "sha"
}

{
  "categories": [
    "Swazi lemmas",
    "Swazi verbs"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-pɪ́a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-pɪ́a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-pɪ́a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-shá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "shá"
      },
      "expansion": "-shá",
      "name": "ss-verb"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to burn"
      ],
      "links": [
        [
          "burn",
          "burn"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "sha"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.