"khulu" meaning in Swazi

See khulu in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: From Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́. Etymology templates: {{inh|ss|bnt-pro|*-kʊ́dʊ́}} Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́ Head templates: {{ss-adj|khûlu}} -khûlu Inflection templates: {{ss-infl-adj|HH}} Forms: -khûlu [canonical], lengimkhulu [first-person, singular], ngimkhulu [copulative, first-person, singular], lomkhulu [second-person, singular], umkhulu [copulative, second-person, singular], lesibakhulu [first-person, plural], sibakhulu [copulative, first-person, plural], lenibakhulu [plural, second-person], nibakhulu [copulative, plural, second-person], lomkhulu [class-1], mkhulu [class-1, copulative], labakhulu [class-2], bakhulu [class-2, copulative], lomkhulu [class-3], mkhulu [class-3, copulative], lemikhulu [class-4], mikhulu [class-4, copulative], lelikhulu [class-5], likhulu [class-5, copulative], lamakhulu [class-6], makhulu [class-6, copulative], lesikhulu [class-7], sikhulu [class-7, copulative], letinkhulu [class-8], tinkhulu [class-8, copulative], lenkhulu [class-9], inkhulu [class-9, copulative], letinkhulu [class-10], tinkhulu [class-10, copulative], lolukhulu [class-11], lukhulu [class-11, copulative], lobukhulu [class-14], bukhulu [class-14, copulative], lokukhulu [class-15], kukhulu [class-15, copulative], lokukhulu [class-17], kukhulu [class-17, copulative]
  1. old man Derived forms: mkhulu
    Sense id: khulu-ss-adj-DKUym1yx

Download JSON data for khulu meaning in Swazi (3.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-kʊ́dʊ́"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́.",
  "forms": [
    {
      "form": "-khûlu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "bakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "likhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "makhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "inkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "bukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "khûlu"
      },
      "expansion": "-khûlu",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "HH"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "mkhulu"
        }
      ],
      "glosses": [
        "old man"
      ],
      "id": "khulu-ss-adj-DKUym1yx",
      "links": [
        [
          "old man",
          "old man"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "khulu"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "mkhulu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-kʊ́dʊ́"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́.",
  "forms": [
    {
      "form": "-khûlu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "bakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "likhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamakhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "makhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sikhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "inkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinkhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "bukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kukhulu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "khûlu"
      },
      "expansion": "-khûlu",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "HH"
      },
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "old man"
      ],
      "links": [
        [
          "old man",
          "old man"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "khulu"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.