"hlanu" meaning in Swazi

See hlanu in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: From Proto-Bantu *-táànò. Etymology templates: {{inh|ss|bnt-pro|*-táànò}} Proto-Bantu *-táànò Head templates: {{ss-adj|hlánu}} -hlánu Inflection templates: {{ss-infl-adj}} Forms: -hlánu [canonical], lengimhlanu [first-person, singular], ngimhlanu [copulative, first-person, singular], lomhlanu [second-person, singular], umhlanu [copulative, second-person, singular], lesibahlanu [first-person, plural], sibahlanu [copulative, first-person, plural], lenibahlanu [plural, second-person], nibahlanu [copulative, plural, second-person], lomhlanu [class-1], mhlanu [class-1, copulative], labahlanu [class-2], bahlanu [class-2, copulative], lomhlanu [class-3], mhlanu [class-3, copulative], lemihlanu [class-4], mihlanu [class-4, copulative], lelihlanu [class-5], lihlanu [class-5, copulative], lamahlanu [class-6], mahlanu [class-6, copulative], lesihlanu [class-7], sihlanu [class-7, copulative], letinhlanu [class-8], tinhlanu [class-8, copulative], lenhlanu [class-9], inhlanu [class-9, copulative], letinhlanu [class-10], tinhlanu [class-10, copulative], loluhlanu [class-11], luhlanu [class-11, copulative], lobuhlanu [class-14], buhlanu [class-14, copulative], lokuhlanu [class-15], kuhlanu [class-15, copulative], lokuhlanu [class-17], kuhlanu [class-17, copulative]
  1. five
    Sense id: hlanu-ss-adj-IisL1R~O

Download JSON data for hlanu meaning in Swazi (3.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-táànò"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-táànò",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-táànò.",
  "forms": [
    {
      "form": "-hlánu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "bahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "mahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "inhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "loluhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "luhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "buhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hlánu"
      },
      "expansion": "-hlánu",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "five"
      ],
      "id": "hlanu-ss-adj-IisL1R~O",
      "links": [
        [
          "five",
          "five"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "hlanu"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-táànò"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-táànò",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-táànò.",
  "forms": [
    {
      "form": "-hlánu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "bahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "mahlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sihlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lenhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "inhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "loluhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "luhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "buhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhlanu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hlánu"
      },
      "expansion": "-hlánu",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "five"
      ],
      "links": [
        [
          "five",
          "five"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "hlanu"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.