"fisha" meaning in Swazi

See fisha in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{ss-adj|físha}} -físha Inflection templates: {{ss-infl-adj}} Forms: -físha [canonical], lengimfisha [first-person, singular], ngimfisha [copulative, first-person, singular], lomfisha [second-person, singular], umfisha [copulative, second-person, singular], lesibafisha [first-person, plural], sibafisha [copulative, first-person, plural], lenibafisha [plural, second-person], nibafisha [copulative, plural, second-person], lomfisha [class-1], mfisha [class-1, copulative], labafisha [class-2], bafisha [class-2, copulative], lomfisha [class-3], mfisha [class-3, copulative], lemifisha [class-4], mifisha [class-4, copulative], lelifisha [class-5], lifisha [class-5, copulative], lamafisha [class-6], mafisha [class-6, copulative], lesifisha [class-7], sifisha [class-7, copulative], letimfisha [class-8], timfisha [class-8, copulative], lemfisha [class-9], imfisha [class-9, copulative], letimfisha [class-10], timfisha [class-10, copulative], lolufisha [class-11], lufisha [class-11, copulative], lobufisha [class-14], bufisha [class-14, copulative], lokufisha [class-15], kufisha [class-15, copulative], lokufisha [class-17], kufisha [class-17, copulative]
  1. short
    Sense id: fisha-ss-adj--bAHi131

Download JSON data for fisha meaning in Swazi (3.3kB)

{
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "-físha",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "bafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "mafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "timfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "imfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "timfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "bufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "físha"
      },
      "expansion": "-físha",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "short"
      ],
      "id": "fisha-ss-adj--bAHi131",
      "links": [
        [
          "short",
          "short"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fisha"
}
{
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "-físha",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "bafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "mifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "mafisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sifisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "timfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "imfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letimfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "timfisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lolufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "lufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "bufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kufisha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "físha"
      },
      "expansion": "-físha",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "short"
      ],
      "links": [
        [
          "short",
          "short"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "fisha"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.