"dzala" meaning in Swazi

See dzala in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{ss-adj|dzála}} -dzála Inflection templates: {{ss-infl-adj}} Forms: -dzála [canonical], lengimdzala [first-person, singular], ngimdzala [copulative, first-person, singular], lomdzala [second-person, singular], umdzala [copulative, second-person, singular], lesibadzala [first-person, plural], sibadzala [copulative, first-person, plural], lenibadzala [plural, second-person], nibadzala [copulative, plural, second-person], lomdzala [class-1], mdzala [class-1, copulative], labadzala [class-2], badzala [class-2, copulative], lomdzala [class-3], mdzala [class-3, copulative], lemidzala [class-4], midzala [class-4, copulative], lelidzala [class-5], lidzala [class-5, copulative], lamadzala [class-6], madzala [class-6, copulative], lesidzala [class-7], sidzala [class-7, copulative], letindzala [class-8], tindzala [class-8, copulative], lendzala [class-9], indzala [class-9, copulative], letindzala [class-10], tindzala [class-10, copulative], loludzala [class-11], ludzala [class-11, copulative], lobudzala [class-14], budzala [class-14, copulative], lokudzala [class-15], kudzala [class-15, copulative], lokudzala [class-17], kudzala [class-17, copulative]
  1. old
    Sense id: dzala-ss-adj-y6BrVzb6

Download JSON data for dzala meaning in Swazi (3.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "-dzála",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "badzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "midzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "madzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lendzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "indzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "loludzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "ludzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "budzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dzála"
      },
      "expansion": "-dzála",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "old"
      ],
      "id": "dzala-ss-adj-y6BrVzb6",
      "links": [
        [
          "old",
          "old"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dzala"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "-dzála",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-infl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lengimdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngimdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lomdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "umdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lesibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lenibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nibadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "copulative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lomdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1"
      ]
    },
    {
      "form": "mdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "labadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2"
      ]
    },
    {
      "form": "badzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lomdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3"
      ]
    },
    {
      "form": "mdzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lemidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4"
      ]
    },
    {
      "form": "midzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lelidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5"
      ]
    },
    {
      "form": "lidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lamadzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6"
      ]
    },
    {
      "form": "madzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lesidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7"
      ]
    },
    {
      "form": "sidzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8"
      ]
    },
    {
      "form": "tindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lendzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9"
      ]
    },
    {
      "form": "indzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "letindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10"
      ]
    },
    {
      "form": "tindzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "loludzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11"
      ]
    },
    {
      "form": "ludzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lobudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14"
      ]
    },
    {
      "form": "budzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15"
      ]
    },
    {
      "form": "kudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "copulative"
      ]
    },
    {
      "form": "lokudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17"
      ]
    },
    {
      "form": "kudzala",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dzála"
      },
      "expansion": "-dzála",
      "name": "ss-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ss-infl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swazi adjectives",
        "Swazi lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "old"
      ],
      "links": [
        [
          "old",
          "old"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dzala"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Swazi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.