"-h₂" meaning in Proto-Indo-European

See -h₂ in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|g=n|head=*(é)-(o)-h₂}} *(é)-(o)-h₂ n Inflection templates: {{ine-decl-noun-n|(é)-(o)-h₂|(∅)-(∅)-|ac=amphikinetic|loc_sg=(∅)-(é)-|n=s}} Forms: (é)- (o)-h₂ [canonical, neuter], no-table-tags [table-tags], -(o)-h₂ [nominative, singular], é-(o)-h₂ [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], -(o)-h₂ [singular, vocative], é-(o)-h₂ [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], -(o)-h₂ [accusative, singular], é-(o)-h₂ [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], (∅)-(∅)-és [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], (∅)-(∅)-és [ablative, singular], - [ablative, dual], - [ablative, plural], (∅)-(∅)-éy [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], (∅)-(é)- [locative, singular], (∅)-(é)-i [locative, singular], - [dual, locative], - [locative, plural], (∅)-(∅)-éh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], - [instrumental, plural]
  1. Creates collective nouns, which refer to groups or sets. The semantic extension from abstract/collective to feminine is comparable to the one of Proto-Semitic *-at-. Tags: morpheme, reconstruction Derived forms: ⇒ Proto-Indo-European: *-éh₂Proto-Balto-Slavic: ā-stem nounsProto-Celtic: ā-stem nounsProto-Germanic: ō-stem nounsProto-Hellenic: ā-stem nounsAncient Greek: ἀγορά, βουλή-type nounsProto-Indo-Iranian: aH-stem nounsProto-Italic: ā-stem nouns, ⇒ Proto-Indo-European: *-ih₂Proto-Albanian: *-jāAlbanian: -eProto-Balto-Slavic: *-īˀProto-Slavic: *-iProto-Celtic: *-īProto-Germanic: *-ī (-ī) (alt: e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī; ) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, )) (english: lady; lord), -jōProto-Indo-Iranian: *-iHProto-Indo-Aryan: *-iHSanskrit: -ईProto-Iranian: *-iHAvestan: -𐬍Proto-Tocharian: *-āTocharian A: -āTocharian B: -ā (-ī) (alt: e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī; ) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, )) (english: lady; lord), -aProto-Hellenic:Ancient Greek: -ιᾰ (-ia), -σσᾰ (-ssa), -ττᾰ (-tta), -V̄ρᾰ (-V̄ra), -ινᾰ (-ina), -ιρᾰ (-ira), -ζᾰ (-za)
    Sense id: en--h₂-ine-pro-suffix-hRfxYsgY

Download JSON data for -h₂ meaning in Proto-Indo-European (4.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "(é)- (o)-h₂",
      "tags": [
        "canonical",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-éy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(é)-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(é)-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-éh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "g": "n",
        "head": "*(é)-(o)-h₂"
      },
      "expansion": "*(é)-(o)-h₂ n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-(o)-h₂",
        "2": "(∅)-(∅)-",
        "ac": "amphikinetic",
        "loc_sg": "(∅)-(é)-",
        "n": "s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-n"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-h₂",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "⇒ Proto-Indo-European: *-éh₂Proto-Balto-Slavic: ā-stem nounsProto-Celtic: ā-stem nounsProto-Germanic: ō-stem nounsProto-Hellenic: ā-stem nounsAncient Greek: ἀγορά, βουλή-type nounsProto-Indo-Iranian: aH-stem nounsProto-Italic: ā-stem nouns"
        },
        {
          "alt": "e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī; ) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, )",
          "english": "lady; lord",
          "roman": "-ī",
          "word": "⇒ Proto-Indo-European: *-ih₂Proto-Albanian: *-jāAlbanian: -eProto-Balto-Slavic: *-īˀProto-Slavic: *-iProto-Celtic: *-īProto-Germanic: *-ī"
        },
        {
          "alt": "e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī; ) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, )",
          "english": "lady; lord",
          "roman": "-ī",
          "word": "-jōProto-Indo-Iranian: *-iHProto-Indo-Aryan: *-iHSanskrit: -ईProto-Iranian: *-iHAvestan: -𐬍Proto-Tocharian: *-āTocharian A: -āTocharian B: -ā"
        },
        {
          "roman": "-ia",
          "word": "-aProto-Hellenic:Ancient Greek: -ιᾰ"
        },
        {
          "roman": "-ssa",
          "word": "-σσᾰ"
        },
        {
          "roman": "-tta",
          "word": "-ττᾰ"
        },
        {
          "roman": "-V̄ra",
          "word": "-V̄ρᾰ"
        },
        {
          "roman": "-ina",
          "word": "-ινᾰ"
        },
        {
          "roman": "-ira",
          "word": "-ιρᾰ"
        },
        {
          "roman": "-za",
          "word": "-ζᾰ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Creates collective nouns, which refer to groups or sets. The semantic extension from abstract/collective to feminine is comparable to the one of Proto-Semitic *-at-."
      ],
      "id": "en--h₂-ine-pro-suffix-hRfxYsgY",
      "links": [
        [
          "collective noun",
          "collective noun#English"
        ],
        [
          "*-at-",
          "Reconstruction:Proto-Semitic/-at-#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-h₂"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "⇒ Proto-Indo-European: *-éh₂Proto-Balto-Slavic: ā-stem nounsProto-Celtic: ā-stem nounsProto-Germanic: ō-stem nounsProto-Hellenic: ā-stem nounsAncient Greek: ἀγορά, βουλή-type nounsProto-Indo-Iranian: aH-stem nounsProto-Italic: ā-stem nouns"
    },
    {
      "alt": "e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī; ) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, )",
      "english": "lady; lord",
      "roman": "-ī",
      "word": "⇒ Proto-Indo-European: *-ih₂Proto-Albanian: *-jāAlbanian: -eProto-Balto-Slavic: *-īˀProto-Slavic: *-iProto-Celtic: *-īProto-Germanic: *-ī"
    },
    {
      "alt": "e.g. 𐬀𐬤𐬵𐬍 (aŋᵛhī; ) is a feminine form of 𐬀𐬵𐬎 (ahu, )",
      "english": "lady; lord",
      "roman": "-ī",
      "word": "-jōProto-Indo-Iranian: *-iHProto-Indo-Aryan: *-iHSanskrit: -ईProto-Iranian: *-iHAvestan: -𐬍Proto-Tocharian: *-āTocharian A: -āTocharian B: -ā"
    },
    {
      "roman": "-ia",
      "word": "-aProto-Hellenic:Ancient Greek: -ιᾰ"
    },
    {
      "roman": "-ssa",
      "word": "-σσᾰ"
    },
    {
      "roman": "-tta",
      "word": "-ττᾰ"
    },
    {
      "roman": "-V̄ra",
      "word": "-V̄ρᾰ"
    },
    {
      "roman": "-ina",
      "word": "-ινᾰ"
    },
    {
      "roman": "-ira",
      "word": "-ιρᾰ"
    },
    {
      "roman": "-za",
      "word": "-ζᾰ"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(é)- (o)-h₂",
      "tags": [
        "canonical",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-(o)-h₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-éy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(é)-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(é)-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(∅)-(∅)-éh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "g": "n",
        "head": "*(é)-(o)-h₂"
      },
      "expansion": "*(é)-(o)-h₂ n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-(o)-h₂",
        "2": "(∅)-(∅)-",
        "ac": "amphikinetic",
        "loc_sg": "(∅)-(é)-",
        "n": "s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-n"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-h₂",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European amphikinetic neuter root nouns",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European neuter suffixes",
        "Proto-Indo-European suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Creates collective nouns, which refer to groups or sets. The semantic extension from abstract/collective to feminine is comparable to the one of Proto-Semitic *-at-."
      ],
      "links": [
        [
          "collective noun",
          "collective noun#English"
        ],
        [
          "*-at-",
          "Reconstruction:Proto-Semitic/-at-#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-h₂"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Indo-European dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.