"metafiziskais" meaning in Latvian

See metafiziskais in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{head|lv|adjective|||indefinite|metafizisks|comparative|metafiziskākais|superlative|vismetafiziskākais|adverb|metafiziski|cat2=definite adjectives|cat3=}} metafiziskais (indefinite metafizisks, comparative metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziski), {{lv-adj|metafizisk|def}} metafiziskais (indefinite metafizisks, comparative metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziski) Inflection templates: {{lv-decl-adj|metafizisk|def|extrawidth=-40}} Forms: metafizisks [indefinite], metafiziskākais [comparative], vismetafiziskākais [superlative], metafiziski [adverb], [table-tags], lv-decl-adj [inflection-template], metafiziskais [definite, masculine, nominative, singular], metafiziskie [definite, masculine, nominative, plural], metafiziskā [definite, feminine, nominative, singular], metafiziskās [definite, feminine, nominative, plural], metafizisko [accusative, definite, masculine, singular], metafiziskos [accusative, definite, masculine, plural], metafizisko [accusative, definite, feminine, singular], metafiziskās [accusative, definite, feminine, plural], metafiziskā [definite, genitive, masculine, singular], metafizisko [definite, genitive, masculine, plural], metafiziskās [definite, feminine, genitive, singular], metafizisko [definite, feminine, genitive, plural], metafiziskajam [dative, definite, masculine, singular], metafiziskajiem [dative, definite, masculine, plural], metafiziskajai [dative, definite, feminine, singular], metafiziskajām [dative, definite, feminine, plural], metafizisko [definite, instrumental, masculine, singular], metafiziskajiem [definite, instrumental, masculine, plural], metafizisko [definite, feminine, instrumental, singular], metafiziskajām [definite, feminine, instrumental, plural], metafiziskajā [definite, locative, masculine, singular], metafiziskajos [definite, locative, masculine, plural], metafiziskajā [definite, feminine, locative, singular], metafiziskajās [definite, feminine, locative, plural], metafizisko [definite, masculine, singular, vocative], metafiziskais [definite, masculine, singular, vocative], metafiziskie [definite, masculine, plural, vocative], metafizisko [definite, feminine, singular, vocative], metafiziskā [definite, feminine, singular, vocative], metafiziskās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. the metaphysical; definite of metafizisks
    Sense id: metafiziskais-lv-adj-CQBPkcDB

Inflected forms

Download JSON data for metafiziskais meaning in Latvian (4.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "metafizisks",
      "tags": [
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākais",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "vismetafiziskākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziski",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismetafiziskākais",
        "11": "adverb",
        "12": "metafiziski",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "indefinite",
        "6": "metafizisks",
        "7": "comparative",
        "8": "metafiziskākais",
        "9": "superlative",
        "cat2": "definite adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "metafiziskais (indefinite metafizisks, comparative metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziski)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "metafizisk",
        "2": "def"
      },
      "expansion": "metafiziskais (indefinite metafizisks, comparative metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziski)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "metafizisk",
        "2": "def",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "the metaphysical; definite of metafizisks"
      ],
      "id": "metafiziskais-lv-adj-CQBPkcDB",
      "raw_glosses": [
        "the metaphysical; definite of metafizisks"
      ]
    }
  ],
  "word": "metafiziskais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "metafizisks",
      "tags": [
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākais",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "vismetafiziskākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziski",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafizisko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismetafiziskākais",
        "11": "adverb",
        "12": "metafiziski",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "indefinite",
        "6": "metafizisks",
        "7": "comparative",
        "8": "metafiziskākais",
        "9": "superlative",
        "cat2": "definite adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "metafiziskais (indefinite metafizisks, comparative metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziski)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "metafizisk",
        "2": "def"
      },
      "expansion": "metafiziskais (indefinite metafizisks, comparative metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziski)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "metafizisk",
        "2": "def",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian adjectives",
        "Latvian definite adjectives",
        "Latvian lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "the metaphysical; definite of metafizisks"
      ],
      "raw_glosses": [
        "the metaphysical; definite of metafizisks"
      ]
    }
  ],
  "word": "metafiziskais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-04 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.