See pyörijä in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyöriä",
"3": "-ja",
"alt2": "-jä"
},
"expansion": "pyöriä + -jä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pyöriä + -jä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyörijä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyörijä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyörijä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyörij",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "40 20 40",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ja",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "63 10 27",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 7 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"spinner, rotator (one who or that which spins or rotates (intransitive))"
],
"id": "en-pyörijä-fi-noun-1Ab0w83m",
"links": [
[
"spinner",
"spinner"
],
[
"rotator",
"rotator"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "40 20 40",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ja",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"rotor (spinning part of an engine)"
],
"id": "en-pyörijä-fi-noun-tn30pAhc",
"links": [
[
"rotor",
"rotor"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "roottori"
}
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Automotive",
"orig": "fi:Automotive",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "26 25 49",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 10 53",
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "40 20 40",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ja",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "51 7 42",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"distributor rotor"
],
"id": "en-pyörijä-fi-noun-Qj357VKq",
"links": [
[
"automotive",
"automotive"
],
[
"distributor",
"distributor"
],
[
"rotor",
"rotor"
]
],
"raw_glosses": [
"(automotive) distributor rotor"
],
"topics": [
"automotive",
"transport",
"vehicles"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyø̯rijæ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyø̞̯rijæ]"
},
{
"rhymes": "-yørijæ"
}
],
"word": "pyörijä"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -ja",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/yørijæ",
"Rhymes:Finnish/yørijæ/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyöriä",
"3": "-ja",
"alt2": "-jä"
},
"expansion": "pyöriä + -jä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pyöriä + -jä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyörijä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyörijäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijöiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyörijättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyörijöineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyörijöinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyörijä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyörijä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyörij",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"spinner, rotator (one who or that which spins or rotates (intransitive))"
],
"links": [
[
"spinner",
"spinner"
],
[
"rotator",
"rotator"
]
]
},
{
"glosses": [
"rotor (spinning part of an engine)"
],
"links": [
[
"rotor",
"rotor"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "roottori"
}
]
},
{
"categories": [
"fi:Automotive"
],
"glosses": [
"distributor rotor"
],
"links": [
[
"automotive",
"automotive"
],
[
"distributor",
"distributor"
],
[
"rotor",
"rotor"
]
],
"raw_glosses": [
"(automotive) distributor rotor"
],
"topics": [
"automotive",
"transport",
"vehicles"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyø̯rijæ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyø̞̯rijæ]"
},
{
"rhymes": "-yørijæ"
}
],
"word": "pyörijä"
}
Download raw JSONL data for pyörijä meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.