See pysäköintihalli in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pysäköinti",
"3": "halli",
"id2": "space"
},
"expansion": "pysäköinti + halli",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pysäköinti + halli",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pysäköintihalli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pysäköintihalli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pysäköintihalli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pysäköintihall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Buildings",
"orig": "fi:Buildings",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"text": "Near-synonyms: pysäköintitalo, parkkitalo, paikoitustalo"
}
],
"glosses": [
"parking garage (US), car park (UK), parkade (Canada) (a space in or next to a building for vehicles in park in, typically with several floors)"
],
"id": "en-pysäköintihalli-fi-noun-CKSZd2D-",
"links": [
[
"parking garage",
"parking garage"
],
[
"car park",
"car park"
],
[
"parkade",
"parkade"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "parkkihalli"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpysækøi̯ntiˌhɑlːi/"
},
{
"ipa": "[ˈpys̠æˌk̟ø̞i̯n̪t̪iˌhɑ̝lːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːi"
}
],
"word": "pysäköintihalli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pysäköinti",
"3": "halli",
"id2": "space"
},
"expansion": "pysäköinti + halli",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pysäköinti + halli",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pysäköintihalli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihallikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihallittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintihalleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pysäköintihalli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pysäköintihalli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pysäköintihall",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlːi",
"Rhymes:Finnish/ɑlːi/6 syllables",
"fi:Buildings"
],
"examples": [
{
"text": "Near-synonyms: pysäköintitalo, parkkitalo, paikoitustalo"
}
],
"glosses": [
"parking garage (US), car park (UK), parkade (Canada) (a space in or next to a building for vehicles in park in, typically with several floors)"
],
"links": [
[
"parking garage",
"parking garage"
],
[
"car park",
"car park"
],
[
"parkade",
"parkade"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "parkkihalli"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpysækøi̯ntiˌhɑlːi/"
},
{
"ipa": "[ˈpys̠æˌk̟ø̞i̯n̪t̪iˌhɑ̝lːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːi"
}
],
"word": "pysäköintihalli"
}
Download raw JSONL data for pysäköintihalli meaning in Finnish (21.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.