See pysyväisluontoinen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pysyväinen",
"3": "luontoinen",
"alt1": "pysyväis-"
},
"expansion": "pysyväis- + luontoinen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pysyväis- + luontoinen",
"forms": [
{
"form": "pysyväisluontoisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pysyväisluontois",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "pysyväisluontoinen (comparative pysyväisluontoisempi, superlative pysyväisluontoisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pysyväisluontoi",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "pysyväisluontoisuus"
}
],
"glosses": [
"permanent, of lasting nature"
],
"id": "en-pysyväisluontoinen-fi-adj-VdcmgPuJ",
"links": [
[
"permanent",
"permanent"
],
[
"lasting",
"lasting"
],
[
"nature",
"nature"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpysyʋæi̯sˌluo̯ntoi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpys̠yʋæi̯s̠ˌluo̞̯n̪t̪o̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-uontoinen"
}
],
"word": "pysyväisluontoinen"
}
{
"derived": [
{
"word": "pysyväisluontoisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pysyväinen",
"3": "luontoinen",
"alt1": "pysyväis-"
},
"expansion": "pysyväis- + luontoinen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "pysyväis- + luontoinen",
"forms": [
{
"form": "pysyväisluontoisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysyväisluontoisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pysyväisluontois",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "pysyväisluontoinen (comparative pysyväisluontoisempi, superlative pysyväisluontoisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pysyväisluontoi",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uontoinen",
"Rhymes:Finnish/uontoinen/6 syllables"
],
"glosses": [
"permanent, of lasting nature"
],
"links": [
[
"permanent",
"permanent"
],
[
"lasting",
"lasting"
],
[
"nature",
"nature"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpysyʋæi̯sˌluo̯ntoi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈpys̠yʋæi̯s̠ˌluo̞̯n̪t̪o̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-uontoinen"
}
],
"word": "pysyväisluontoinen"
}
Download raw JSONL data for pysyväisluontoinen meaning in Finnish (22.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.