See pyhimyskehä in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyhimys",
"3": "kehä"
},
"expansion": "pyhimys + kehä",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pyhimys + kehä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyhimyskehä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyhimyskehä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyhimyskehä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyhimyskeh",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Religion",
"orig": "fi:Religion",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"halo"
],
"id": "en-pyhimyskehä-fi-noun-pOY7ys9s",
"links": [
[
"religion",
"religion"
],
[
"halo",
"halo"
]
],
"raw_glosses": [
"(religion) halo"
],
"topics": [
"lifestyle",
"religion"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyhimysˌkehæ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyɦimys̠ˌk̟e̞ɦæ]"
},
{
"rhymes": "-ehæ"
}
],
"word": "pyhimyskehä"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyhimys",
"3": "kehä"
},
"expansion": "pyhimys + kehä",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pyhimys + kehä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyhimyskehä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhimyskehineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhimyskehinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyhimyskehä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyhimyskehä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyhimyskeh",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ehæ",
"Rhymes:Finnish/ehæ/5 syllables",
"fi:Religion"
],
"glosses": [
"halo"
],
"links": [
[
"religion",
"religion"
],
[
"halo",
"halo"
]
],
"raw_glosses": [
"(religion) halo"
],
"topics": [
"lifestyle",
"religion"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyhimysˌkehæ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyɦimys̠ˌk̟e̞ɦæ]"
},
{
"rhymes": "-ehæ"
}
],
"word": "pyhimyskehä"
}
Download raw JSONL data for pyhimyskehä meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.