See koolapähkinä in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "koola",
"3": "pähkinä"
},
"expansion": "koola + pähkinä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "koola + pähkinä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "koolapähkinä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "koolapähkinä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "koolapähkinä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "koolapähkin",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "kolapähkinä"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of kolapähkinä"
],
"id": "en-koolapähkinä-fi-noun-HnTSJ2zi",
"links": [
[
"kolapähkinä",
"kolapähkinä#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkoːlɑˌpæhkinæ/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞ːlɑ̝ˌpæhk̟inæ]"
},
{
"rhymes": "-æhkinæ"
}
],
"word": "koolapähkinä"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "koola",
"3": "pähkinä"
},
"expansion": "koola + pähkinä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "koola + pähkinä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "koolapähkinä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinöiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "koolapähkinättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "koolapähkinöineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "koolapähkinöinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "koolapähkinä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "koolapähkinä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "koolapähkin",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "kolapähkinä"
}
],
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/æhkinæ",
"Rhymes:Finnish/æhkinæ/5 syllables"
],
"glosses": [
"alternative form of kolapähkinä"
],
"links": [
[
"kolapähkinä",
"kolapähkinä#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkoːlɑˌpæhkinæ/"
},
{
"ipa": "[ˈko̞ːlɑ̝ˌpæhk̟inæ]"
},
{
"rhymes": "-æhkinæ"
}
],
"word": "koolapähkinä"
}
Download raw JSONL data for koolapähkinä meaning in Finnish (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.