See heikkenevä in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "heikkenevä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevät", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevän", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevän", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkenevää", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevään", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkenevääni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevääni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväkseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkenevikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkenevääsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevääsi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkeneväämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväämme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkeneväänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväänne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkeneväänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneviänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevässänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevästänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväänsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevällänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevältänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneviltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevällensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväkseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneväksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkenevikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevättänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "heikkenevä", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "heikkenev", "2": "", "3": "", "4": "ä", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "heikkenevästi" } ], "form_of": [ { "word": "heiketä" } ], "glosses": [ "present active participle of heiketä" ], "id": "en-heikkenevä-fi-verb-QKY7G4Jg", "links": [ [ "heiketä", "heiketä#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhei̯kːeneʋæ/" }, { "ipa": "[ˈhe̞i̯kːe̞ˌne̞ʋæ]" }, { "rhymes": "-eʋæ" } ], "word": "heikkenevä" }
{ "derived": [ { "word": "heikkenevästi" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "heikkenevä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevät", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevän", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevän", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkenevää", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevään", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkenevääni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevääni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväkseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkenevikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväsi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkenevääsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevääsi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevämme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkeneväämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväämme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkeneväänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväänne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "heikkeneväänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneviänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevässään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevässänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevästään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevästänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväänsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevällään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevällänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevältään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevältänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "heikkeneviltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkeneviltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevälleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevällensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevänään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevänänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "heikkeneväkseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkeneväksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "heikkenevikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkeneviksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "heikkenevättään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevättänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "heikkenevittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "heikkenevittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "heikkenevineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "heikkenevinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "heikkenevä", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "heikkenev", "2": "", "3": "", "4": "ä", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/eʋæ", "Rhymes:Finnish/eʋæ/4 syllables" ], "form_of": [ { "word": "heiketä" } ], "glosses": [ "present active participle of heiketä" ], "links": [ [ "heiketä", "heiketä#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhei̯kːeneʋæ/" }, { "ipa": "[ˈhe̞i̯kːe̞ˌne̞ʋæ]" }, { "rhymes": "-eʋæ" } ], "word": "heikkenevä" }
Download raw JSONL data for heikkenevä meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.