See Sydänmaanlakka in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Sydänmaa",
"3": "Lakka",
"alt1": "Sydänmaan"
},
"expansion": "Sydänmaan + Lakka",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Sydänmaan + Lakka",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*A/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*A/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Sydänmaanlakka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Sydänmaanlakka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Sydänmaanla",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Sydänmaanlakka-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsydænˌmɑːnˌlɑkːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠ydæmˌmɑ̝ːnˌlɑ̝kːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑkːɑ"
}
],
"word": "Sydänmaanlakka"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Sydänmaa",
"3": "Lakka",
"alt1": "Sydänmaan"
},
"expansion": "Sydänmaan + Lakka",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Sydänmaan + Lakka",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*A/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakka",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakka",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*A/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Sydänmaanlakkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Sydänmaanlakka",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Sydänmaanlakka",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Sydänmaanla",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkːɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑkːɑ/5 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsydænˌmɑːnˌlɑkːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠ydæmˌmɑ̝ːnˌlɑ̝kːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑkːɑ"
}
],
"word": "Sydänmaanlakka"
}
Download raw JSONL data for Sydänmaanlakka meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.