"bíyyi'ka" meaning in Chickasaw

See bíyyi'ka in All languages combined

Verb

Etymology: Y-grade of biika ("to be just, only"). Head templates: {{head|cic|auxiliary verb}} bíyyi'ka
  1. used after a verb with the modal suffix -a'hi to express ability ("can") to do/perform the action/event/state expressed by the main verb. Tags: auxiliary
    Sense id: bíyyi'ka-cic-verb-.z8ZcZ7E
  2. used after an n-grade or hn-grade verb to express "all the time", "always"). Tags: auxiliary
    Sense id: bíyyi'ka-cic-verb-TLjrY6ez
  3. used after number verbs to mean "all around", "scattered". Tags: auxiliary
    Sense id: bíyyi'ka-cic-verb-XbBGKtUy

Verb

Etymology: Y-grade of biika ("to be just, only"). Head templates: {{head|cic|verb}} bíyyi'ka Forms: [table-tags], sabíyyi'ka [error-unrecognized-form, singular], sa-bíyyi'ka [error-unrecognized-form, singular], pobíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural], po-bíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural], hapobíyyi'ka [error-unrecognized-form], hapo-bíyyi'ka [error-unrecognized-form], chibíyyi'ka [error-unrecognized-form, singular], chi-bíyyi'ka [error-unrecognized-form, singular], hachibíyyi'ka [error-unrecognized-form], hachibíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural], hachi-bíyyi'ka [error-unrecognized-form], hachi-bíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural], bíyyi'ka [error-unrecognized-form, singular], bíyyi'ka [error-unrecognized-form], bíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural], hoobíyyi'ka [error-unrecognized-form], hoobíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural], (hoo-)bíyyi'ka [error-unrecognized-form], (hoo-)bíyyi'ka [error-unrecognized-form, plural]
  1. to have (something) all over (itself/oneself) Tags: stative, transitive
    Sense id: bíyyi'ka-cic-verb-iOUoKm4I

Download JSON data for bíyyi'ka meaning in Chickasaw (3.6kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "Y-grade of biika (\"to be just, only\").",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "auxiliary verb"
      },
      "expansion": "bíyyi'ka",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "used after a verb with the modal suffix -a'hi to express ability (\"can\") to do/perform the action/event/state expressed by the main verb."
      ],
      "id": "bíyyi'ka-cic-verb-.z8ZcZ7E",
      "raw_glosses": [
        "used after a verb with the modal suffix -a'hi to express ability (\"can\") to do/perform the action/event/state expressed by the main verb."
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "used after an n-grade or hn-grade verb to express \"all the time\", \"always\")."
      ],
      "id": "bíyyi'ka-cic-verb-TLjrY6ez",
      "raw_glosses": [
        "used after an n-grade or hn-grade verb to express \"all the time\", \"always\")."
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "used after number verbs to mean \"all around\", \"scattered\"."
      ],
      "id": "bíyyi'ka-cic-verb-XbBGKtUy",
      "raw_glosses": [
        "used after number verbs to mean \"all around\", \"scattered\"."
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    }
  ],
  "word": "bíyyi'ka"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "Y-grade of biika (\"to be just, only\").",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sabíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sa-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "po-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hapobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hapo-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "chibíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chi-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hachibíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hachibíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hachi-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hachi-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hoobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hoobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "bíyyi'ka",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to have (something) all over (itself/oneself)"
      ],
      "id": "bíyyi'ka-cic-verb-iOUoKm4I",
      "raw_glosses": [
        "to have (something) all over (itself/oneself)"
      ],
      "tags": [
        "stative",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "bíyyi'ka"
}
{
  "categories": [
    "Chickasaw auxiliary verbs",
    "Chickasaw lemmas",
    "Chickasaw stative verbs",
    "Chickasaw transitive verbs",
    "Chickasaw verbs",
    "head tracking/unrecognized pos"
  ],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "Y-grade of biika (\"to be just, only\").",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "auxiliary verb"
      },
      "expansion": "bíyyi'ka",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "english": "will with belief/conviction",
      "word": "-a'hi"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "used after a verb with the modal suffix -a'hi to express ability (\"can\") to do/perform the action/event/state expressed by the main verb."
      ],
      "raw_glosses": [
        "used after a verb with the modal suffix -a'hi to express ability (\"can\") to do/perform the action/event/state expressed by the main verb."
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "used after an n-grade or hn-grade verb to express \"all the time\", \"always\")."
      ],
      "raw_glosses": [
        "used after an n-grade or hn-grade verb to express \"all the time\", \"always\")."
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "used after number verbs to mean \"all around\", \"scattered\"."
      ],
      "raw_glosses": [
        "used after number verbs to mean \"all around\", \"scattered\"."
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    }
  ],
  "word": "bíyyi'ka"
}

{
  "categories": [
    "Chickasaw auxiliary verbs",
    "Chickasaw lemmas",
    "Chickasaw stative verbs",
    "Chickasaw transitive verbs",
    "Chickasaw verbs",
    "head tracking/unrecognized pos"
  ],
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "Y-grade of biika (\"to be just, only\").",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sabíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sa-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "po-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hapobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hapo-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "chibíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chi-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hachibíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hachibíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hachi-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hachi-bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hoobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "hoobíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "(hoo-)bíyyi'ka",
      "source": "Inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "bíyyi'ka",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to have (something) all over (itself/oneself)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have (something) all over (itself/oneself)"
      ],
      "tags": [
        "stative",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "bíyyi'ka"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Chickasaw dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-01-20 from the enwiktionary dump dated 2022-01-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.