"tək" meaning in Azerbaijani

See tək in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: [tæk], [tæç], [tæh] Audio: LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-tək.wav Forms: daha tək [comparative], ən tək [superlative]
Etymology: From Common Turkic *tēk. Cognate with Turkish tek, Turkmen täk, Tatar and Bashkir тик (tik), Kazakh тек (tek), Tuvan тик (tik, “zero”) etc. Etymology templates: {{inh|az|trk-cmn|*tēk}} Common Turkic *tēk, {{cog|tr|tek}} Turkish tek, {{cog|tk|täk}} Turkmen täk, {{cog|ba|тик}} Bashkir тик (tik), {{cog|kk|тек}} Kazakh тек (tek), {{cog|tyv|тик||zero}} Tuvan тик (tik, “zero”) Head templates: {{az-adj}} tək (comparative daha tək, superlative ən tək)
  1. single, sole, only Synonyms: yeganə, bircə
    Sense id: en-tək-az-adj-~3iytmFy
  2. unique Synonyms: yeganə
    Sense id: en-tək-az-adj-wnIERaRS
  3. alone
    Sense id: en-tək-az-adj--s-LVOXA
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: təklik (english: soleness), tək-tək (english: one-by-one), təkbətək (english: alone with smt. or smb.)
Etymology number: 1

Noun

IPA: [tæk], [tæç], [tæh] Audio: LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-tək.wav
Head templates: {{az-noun|stem=tək}} tək (definite accusative təki, plural təklər) Inflection templates: {{az-decl-noun|ə|c}} Forms: təki [accusative, definite], təklər [plural], no-table-tags [table-tags], tək [nominative, singular], təklər [nominative, plural], təki [accusative, definite, singular], təkləri [accusative, definite, plural], təkə [dative, singular], təklərə [dative, plural], təkdə [locative, singular], təklərdə [locative, plural], təkdən [ablative, singular], təklərdən [ablative, plural], təkin [definite, genitive, singular], təklərin [definite, genitive, plural], no-table-tags [table-tags], təkim [first-person, nominative, possessed-single, possessive, singular], təklərim [first-person, nominative, possessed-many, possessive, singular], təkin [nominative, possessed-single, possessive, second-person, singular], təklərin [nominative, possessed-many, possessive, second-person, singular], təki [nominative, possessed-single, possessive, singular, third-person], təkləri [nominative, possessed-many, possessive, singular, third-person], təkimiz [first-person, nominative, plural, possessed-single, possessive], təklərimiz [first-person, nominative, plural, possessed-many, possessive], təkiniz [nominative, plural, possessed-single, possessive, second-person], təkləriniz [nominative, plural, possessed-many, possessive, second-person], təki [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təkləri [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təkləri [nominative, plural, possessed-many, possessive, third-person], təkimi [accusative, first-person, possessed-single, possessive, singular], təklərimi [accusative, first-person, possessed-many, possessive, singular], təkini [accusative, possessed-single, possessive, second-person, singular], təklərini [accusative, possessed-many, possessive, second-person, singular], təkini [accusative, possessed-single, possessive, singular, third-person], təklərini [accusative, possessed-many, possessive, singular, third-person], təkimizi [accusative, first-person, plural, possessed-single, possessive], təklərimizi [accusative, first-person, plural, possessed-many, possessive], təkinizi [accusative, plural, possessed-single, possessive, second-person], təklərinizi [accusative, plural, possessed-many, possessive, second-person], təkini [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərini [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərini [accusative, plural, possessed-many, possessive, third-person], təkimə [dative, first-person, possessed-single, possessive, singular], təklərimə [dative, first-person, possessed-many, possessive, singular], təkinə [dative, possessed-single, possessive, second-person, singular], təklərinə [dative, possessed-many, possessive, second-person, singular], təkinə [dative, possessed-single, possessive, singular, third-person], təklərinə [dative, possessed-many, possessive, singular, third-person], təkimizə [dative, first-person, plural, possessed-single, possessive], təklərimizə [dative, first-person, plural, possessed-many, possessive], təkinizə [dative, plural, possessed-single, possessive, second-person], təklərinizə [dative, plural, possessed-many, possessive, second-person], təkinə [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərinə [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərinə [dative, plural, possessed-many, possessive, third-person], təkimdə [first-person, locative, possessed-single, possessive, singular], təklərimdə [first-person, locative, possessed-many, possessive, singular], təkində [locative, possessed-single, possessive, second-person, singular], təklərində [locative, possessed-many, possessive, second-person, singular], təkində [locative, possessed-single, possessive, singular, third-person], təklərində [locative, possessed-many, possessive, singular, third-person], təkimizdə [first-person, locative, plural, possessed-single, possessive], təklərimizdə [first-person, locative, plural, possessed-many, possessive], təkinizdə [locative, plural, possessed-single, possessive, second-person], təklərinizdə [locative, plural, possessed-many, possessive, second-person], təkində [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərində [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərində [locative, plural, possessed-many, possessive, third-person], təkimdən [ablative, first-person, possessed-single, possessive, singular], təklərimdən [ablative, first-person, possessed-many, possessive, singular], təkindən [ablative, possessed-single, possessive, second-person, singular], təklərindən [ablative, possessed-many, possessive, second-person, singular], təkindən [ablative, possessed-single, possessive, singular, third-person], təklərindən [ablative, possessed-many, possessive, singular, third-person], təkimizdən [ablative, first-person, plural, possessed-single, possessive], təklərimizdən [ablative, first-person, plural, possessed-many, possessive], təkinizdən [ablative, plural, possessed-single, possessive, second-person], təklərinizdən [ablative, plural, possessed-many, possessive, second-person], təkindən [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərindən [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərindən [ablative, plural, possessed-many, possessive, third-person], təkimin [first-person, genitive, possessed-single, possessive, singular], təklərimin [first-person, genitive, possessed-many, possessive, singular], təkinin [genitive, possessed-single, possessive, second-person, singular], təklərinin [genitive, possessed-many, possessive, second-person, singular], təkinin [genitive, possessed-single, possessive, singular, third-person], təklərinin [genitive, possessed-many, possessive, singular, third-person], təkimizin [first-person, genitive, plural, possessed-single, possessive], təklərimizin [first-person, genitive, plural, possessed-many, possessive], təkinizin [genitive, plural, possessed-single, possessive, second-person], təklərinizin [genitive, plural, possessed-many, possessive, second-person], təkinin [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərinin [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], təklərinin [genitive, plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. (Kurdamir, Ujar, Zardab) Synonym of taxça Tags: Kurdamir Synonyms: taxça [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-tək-az-noun-LiSU89iW Categories (other): Kurdamir Azerbaijani, Ujar Azerbaijani, Zardab Azerbaijani, Azerbaijani entries with incorrect language header Disambiguation of Azerbaijani entries with incorrect language header: 20 15 17 48
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSON data for tək meaning in Azerbaijani (15.5kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "english": "soleness",
      "word": "təklik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "english": "one-by-one",
      "word": "tək-tək"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "english": "alone with smt. or smb.",
      "word": "təkbətək"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-cmn",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Common Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Turkish tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tk",
        "2": "täk"
      },
      "expansion": "Turkmen täk",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ba",
        "2": "тик"
      },
      "expansion": "Bashkir тик (tik)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "тик",
        "3": "",
        "4": "zero"
      },
      "expansion": "Tuvan тик (tik, “zero”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Common Turkic *tēk. Cognate with Turkish tek, Turkmen täk, Tatar and Bashkir тик (tik), Kazakh тек (tek), Tuvan тик (tik, “zero”) etc.",
  "forms": [
    {
      "form": "daha tək",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "ən tək",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tək (comparative daha tək, superlative ən tək)",
      "name": "az-adj"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "the only child in a family",
          "text": "ailədə tək uşaq.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "single, sole, only"
      ],
      "id": "en-tək-az-adj-~3iytmFy",
      "links": [
        [
          "single",
          "single"
        ],
        [
          "sole",
          "sole"
        ],
        [
          "only",
          "only"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yeganə"
        },
        {
          "word": "bircə"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "unique"
      ],
      "id": "en-tək-az-adj-wnIERaRS",
      "links": [
        [
          "unique",
          "unique"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yeganə"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I am alone at home.",
          "text": "Evdə təkəm.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I am the only one remaining home.",
          "text": "Evdə tək qalmışam.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alone"
      ],
      "id": "en-tək-az-adj--s-LVOXA",
      "links": [
        [
          "alone",
          "alone"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tæk]"
    },
    {
      "ipa": "[tæç]"
    },
    {
      "ipa": "[tæh]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-tək.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Tatar"
  ],
  "word": "tək"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "təki",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "təklər",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tək",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklər",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "təkim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "stem": "tək"
      },
      "expansion": "tək (definite accusative təki, plural təklər)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ə",
        "2": "c"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kurdamir Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ujar Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Zardab Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "20 15 17 48",
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of taxça"
      ],
      "id": "en-tək-az-noun-LiSU89iW",
      "links": [
        [
          "taxça",
          "taxça#Azerbaijani"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Kurdamir, Ujar, Zardab) Synonym of taxça"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "taxça"
        }
      ],
      "tags": [
        "Kurdamir"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tæk]"
    },
    {
      "ipa": "[tæç]"
    },
    {
      "ipa": "[tæh]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-tək.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "tək"
}
{
  "categories": [
    "Azerbaijani adjectives",
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani nouns",
    "Azerbaijani terms derived from Common Turkic",
    "Azerbaijani terms inherited from Common Turkic",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
    "Azerbaijani terms with audio links"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "soleness",
      "word": "təklik"
    },
    {
      "english": "one-by-one",
      "word": "tək-tək"
    },
    {
      "english": "alone with smt. or smb.",
      "word": "təkbətək"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-cmn",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Common Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Turkish tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tk",
        "2": "täk"
      },
      "expansion": "Turkmen täk",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ba",
        "2": "тик"
      },
      "expansion": "Bashkir тик (tik)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tyv",
        "2": "тик",
        "3": "",
        "4": "zero"
      },
      "expansion": "Tuvan тик (tik, “zero”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Common Turkic *tēk. Cognate with Turkish tek, Turkmen täk, Tatar and Bashkir тик (tik), Kazakh тек (tek), Tuvan тик (tik, “zero”) etc.",
  "forms": [
    {
      "form": "daha tək",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "ən tək",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tək (comparative daha tək, superlative ən tək)",
      "name": "az-adj"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the only child in a family",
          "text": "ailədə tək uşaq.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "single, sole, only"
      ],
      "links": [
        [
          "single",
          "single"
        ],
        [
          "sole",
          "sole"
        ],
        [
          "only",
          "only"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yeganə"
        },
        {
          "word": "bircə"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "unique"
      ],
      "links": [
        [
          "unique",
          "unique"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yeganə"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I am alone at home.",
          "text": "Evdə təkəm.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I am the only one remaining home.",
          "text": "Evdə tək qalmışam.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alone"
      ],
      "links": [
        [
          "alone",
          "alone"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tæk]"
    },
    {
      "ipa": "[tæç]"
    },
    {
      "ipa": "[tæh]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-tək.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Tatar"
  ],
  "word": "tək"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani nouns",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
    "Azerbaijani terms with audio links"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "təki",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "təklər",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tək",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklər",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "təkin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "təkim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təkinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "təklərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "stem": "tək"
      },
      "expansion": "tək (definite accusative təki, plural təklər)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ə",
        "2": "c"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kurdamir Azerbaijani",
        "Ujar Azerbaijani",
        "Zardab Azerbaijani"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of taxça"
      ],
      "links": [
        [
          "taxça",
          "taxça#Azerbaijani"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Kurdamir, Ujar, Zardab) Synonym of taxça"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "taxça"
        }
      ],
      "tags": [
        "Kurdamir"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tæk]"
    },
    {
      "ipa": "[tæç]"
    },
    {
      "ipa": "[tæh]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-tək.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/61/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-t%C9%99k.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "tək"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Kurdamir, Ujar, Zardab",
  "path": [
    "tək"
  ],
  "section": "Azerbaijani",
  "subsection": "noun",
  "title": "tək",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Kurdamir, Ujar, Zardab",
  "path": [
    "tək"
  ],
  "section": "Azerbaijani",
  "subsection": "noun",
  "title": "tək",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Kurdamir, Ujar, Zardab",
  "path": [
    "tək"
  ],
  "section": "Azerbaijani",
  "subsection": "noun",
  "title": "tək",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Kurdamir, Ujar, Zardab",
  "path": [
    "tək"
  ],
  "section": "Azerbaijani",
  "subsection": "noun",
  "title": "tək",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Azerbaijani dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.