"أجار" meaning in Arabic

See أجار in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ʔa.d͡ʒaː.ra/
Etymology: Root ج و ر (j w r) 0 terms Etymology templates: {{ar-rootbox|ج و ر}} Root ج و ر (j w r) 0 terms Head templates: {{ar-verb|IV|II=و}} أَجَارَ • (ʔajāra) IV, non-past يُجِيرُ (yujīru) Inflection templates: {{ar-conj|IV}} Forms: يُجِيرُ [non-past], أَجَارَ [canonical], ʔajāra [romanization], no-table-tags [table-tags], إِجَارَة [noun-from-verb], مُجِير [active, participle], مُجَار [participle, passive], أَجَرْتُ [active, first-person, indicative, masculine, past, perfective, singular], أَجَرْتَ [active, indicative, masculine, past, perfective, second-person, singular], أَجَارَ [active, indicative, masculine, past, perfective, singular, third-person], أَجَرْتُمَا [active, dual, indicative, masculine, past, perfective, second-person], أَجَارَا [active, dual, indicative, masculine, past, perfective, third-person], أَجَرْنَا [active, first-person, indicative, masculine, past, perfective, plural], أَجَرْتُمْ [active, indicative, masculine, past, perfective, plural, second-person], أَجَارُوا [active, indicative, masculine, past, perfective, plural, third-person], أَجَرْتُ [active, feminine, first-person, indicative, past, perfective, singular], أَجَرْتِ [active, feminine, indicative, past, perfective, second-person, singular], أَجَارَتْ [active, feminine, indicative, past, perfective, singular, third-person], أَجَرْتُمَا [active, dual, feminine, indicative, past, perfective, second-person], أَجَارَتَا [active, dual, feminine, indicative, past, perfective, third-person], أَجَرْنَا [active, feminine, first-person, indicative, past, perfective, plural], أَجَرْتُنَّ [active, feminine, indicative, past, perfective, plural, second-person], أَجَرْنَ [active, feminine, indicative, past, perfective, plural, third-person], أُجِيرُ [active, first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, singular], تُجِيرُ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, second-person, singular], يُجِيرُ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, singular, third-person], تُجِيرَانِ [active, dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, second-person], يُجِيرَانِ [active, dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, third-person], نُجِيرُ [active, first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, plural], تُجِيرُونَ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, plural, second-person], يُجِيرُونَ [active, imperfective, indicative, masculine, non-past, plural, third-person], أُجِيرُ [active, feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, singular], تُجِيرِينَ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, second-person, singular], تُجِيرُ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, singular, third-person], تُجِيرَانِ [active, dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, second-person], تُجِيرَانِ [active, dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, third-person], نُجِيرُ [active, feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, plural], تُجِرْنَ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, plural, second-person], يُجِرْنَ [active, feminine, imperfective, indicative, non-past, plural, third-person], أُجِيرَ [active, first-person, masculine, singular, subjunctive], تُجِيرَ [active, masculine, second-person, singular, subjunctive], يُجِيرَ [active, masculine, singular, subjunctive, third-person], تُجِيرَا [active, dual, masculine, second-person, subjunctive], يُجِيرَا [active, dual, masculine, subjunctive, third-person], نُجِيرَ [active, first-person, masculine, plural, subjunctive], تُجِيرُوا [active, masculine, plural, second-person, subjunctive], يُجِيرُوا [active, masculine, plural, subjunctive, third-person], أُجِيرَ [active, feminine, first-person, singular, subjunctive], تُجِيرِي [active, feminine, second-person, singular, subjunctive], تُجِيرَ [active, feminine, singular, subjunctive, third-person], تُجِيرَا [active, dual, feminine, second-person, subjunctive], تُجِيرَا [active, dual, feminine, subjunctive, third-person], نُجِيرَ [active, feminine, first-person, plural, subjunctive], تُجِرْنَ [active, feminine, plural, second-person, subjunctive], يُجِرْنَ [active, feminine, plural, subjunctive, third-person], أُجِرْ [active, first-person, jussive, masculine, singular], تُجِرْ [active, jussive, masculine, second-person, singular], يُجِرْ [active, jussive, masculine, singular, third-person], تُجِيرَا [active, dual, jussive, masculine, second-person], يُجِيرَا [active, dual, jussive, masculine, third-person], نُجِرْ [active, first-person, jussive, masculine, plural], تُجِيرُوا [active, jussive, masculine, plural, second-person], يُجِيرُوا [active, jussive, masculine, plural, third-person], أُجِرْ [active, feminine, first-person, jussive, singular], تُجِيرِي [active, feminine, jussive, second-person, singular], تُجِرْ [active, feminine, jussive, singular, third-person], تُجِيرَا [active, dual, feminine, jussive, second-person], تُجِيرَا [active, dual, feminine, jussive, third-person], نُجِرْ [active, feminine, first-person, jussive, plural], تُجِرْنَ [active, feminine, jussive, plural, second-person], يُجِرْنَ [active, feminine, jussive, plural, third-person], أَجِرْ [active, imperative, masculine, second-person, singular], أَجِيرَا [active, dual, imperative, masculine, second-person], أَجِيرُوا [active, imperative, masculine, plural, second-person], أَجِيرِي [active, feminine, imperative, second-person, singular], أَجِيرَا [active, dual, feminine, imperative, second-person], أَجِرْنَ [active, feminine, imperative, plural, second-person], أُجِرْتُ [first-person, indicative, masculine, passive, past, perfective, singular], أُجِرْتَ [indicative, masculine, passive, past, perfective, second-person, singular], أُجِيرَ [indicative, masculine, passive, past, perfective, singular, third-person], أُجِرْتُمَا [dual, indicative, masculine, passive, past, perfective, second-person], أُجِيرَا [dual, indicative, masculine, passive, past, perfective, third-person], أُجِرْنَا [first-person, indicative, masculine, passive, past, perfective, plural], أُجِرْتُمْ [indicative, masculine, passive, past, perfective, plural, second-person], أُجِيرُوا [indicative, masculine, passive, past, perfective, plural, third-person], أُجِرْتُ [feminine, first-person, indicative, passive, past, perfective, singular], أُجِرْتِ [feminine, indicative, passive, past, perfective, second-person, singular], أُجِيرَتْ [feminine, indicative, passive, past, perfective, singular, third-person], أُجِرْتُمَا [dual, feminine, indicative, passive, past, perfective, second-person], أُجِيرَتَا [dual, feminine, indicative, passive, past, perfective, third-person], أُجِرْنَا [feminine, first-person, indicative, passive, past, perfective, plural], أُجِرْتُنَّ [feminine, indicative, passive, past, perfective, plural, second-person], أُجِرْنَ [feminine, indicative, passive, past, perfective, plural, third-person], أُجَارُ [first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, singular], تُجَارُ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, second-person, singular], يُجَارُ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, singular, third-person], تُجَارَانِ [dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, second-person], يُجَارَانِ [dual, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, third-person], نُجَارُ [first-person, imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, plural], تُجَارُونَ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, plural, second-person], يُجَارُونَ [imperfective, indicative, masculine, non-past, passive, plural, third-person], أُجَارُ [feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, passive, singular], تُجَارِينَ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, second-person, singular], تُجَارُ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, singular, third-person], تُجَارَانِ [dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, second-person], تُجَارَانِ [dual, feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, third-person], نُجَارُ [feminine, first-person, imperfective, indicative, non-past, passive, plural], تُجَرْنَ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, plural, second-person], يُجَرْنَ [feminine, imperfective, indicative, non-past, passive, plural, third-person], أُجَارَ [first-person, masculine, passive, singular, subjunctive], تُجَارَ [masculine, passive, second-person, singular, subjunctive], يُجَارَ [masculine, passive, singular, subjunctive, third-person], تُجَارَا [dual, masculine, passive, second-person, subjunctive], يُجَارَا [dual, masculine, passive, subjunctive, third-person], نُجَارَ [first-person, masculine, passive, plural, subjunctive], تُجَارُوا [masculine, passive, plural, second-person, subjunctive], يُجَارُوا [masculine, passive, plural, subjunctive, third-person], أُجَارَ [feminine, first-person, passive, singular, subjunctive], تُجَارِي [feminine, passive, second-person, singular, subjunctive], تُجَارَ [feminine, passive, singular, subjunctive, third-person], تُجَارَا [dual, feminine, passive, second-person, subjunctive], تُجَارَا [dual, feminine, passive, subjunctive, third-person], نُجَارَ [feminine, first-person, passive, plural, subjunctive], تُجَرْنَ [feminine, passive, plural, second-person, subjunctive], يُجَرْنَ [feminine, passive, plural, subjunctive, third-person], أُجَرْ [first-person, jussive, masculine, passive, singular], تُجَرْ [jussive, masculine, passive, second-person, singular], يُجَرْ [jussive, masculine, passive, singular, third-person], تُجَارَا [dual, jussive, masculine, passive, second-person], يُجَارَا [dual, jussive, masculine, passive, third-person], نُجَرْ [first-person, jussive, masculine, passive, plural], تُجَارُوا [jussive, masculine, passive, plural, second-person], يُجَارُوا [jussive, masculine, passive, plural, third-person], أُجَرْ [feminine, first-person, jussive, passive, singular], تُجَارِي [feminine, jussive, passive, second-person, singular], تُجَرْ [feminine, jussive, passive, singular, third-person], تُجَارَا [dual, feminine, jussive, passive, second-person], تُجَارَا [dual, feminine, jussive, passive, third-person], نُجَرْ [feminine, first-person, jussive, passive, plural], تُجَرْنَ [feminine, jussive, passive, plural, second-person], يُجَرْنَ [feminine, jussive, passive, plural, third-person]
  1. to grant asylum, to give sanctuary
    Sense id: en-أجار-ar-verb-KWEyV3cE Categories (other): Arabic form-IV verbs with و as second radical, Arabic terms belonging to the root ج و ر, Arabic verbs with full passive Disambiguation of Arabic form-IV verbs with و as second radical: 32 31 38 Disambiguation of Arabic terms belonging to the root ج و ر: 34 33 33 Disambiguation of Arabic verbs with full passive: 31 31 38
  2. to protect, to take under one’s wing
    Sense id: en-أجار-ar-verb-NuEywPGc Categories (other): Arabic entries with incorrect language header, Arabic form-IV verbs with و as second radical, Arabic hollow verbs by conjugation, Arabic links with redundant alt parameters, Arabic terms belonging to the root ج و ر, Arabic terms with redundant transliterations, Arabic verbs with full passive Disambiguation of Arabic entries with incorrect language header: 1 11 1 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 Disambiguation of Arabic form-IV verbs with و as second radical: 32 31 38 Disambiguation of Arabic hollow verbs by conjugation: 28 42 30 Disambiguation of Arabic links with redundant alt parameters: 13 77 10 Disambiguation of Arabic terms belonging to the root ج و ر: 34 33 33 Disambiguation of Arabic terms with redundant transliterations: 13 77 10 Disambiguation of Arabic verbs with full passive: 31 31 38
  3. to stand by someone
    Sense id: en-أجار-ar-verb-miUvY0na Categories (other): Arabic form-IV verbs with و as second radical, Arabic terms belonging to the root ج و ر, Arabic verbs with full passive Disambiguation of Arabic form-IV verbs with و as second radical: 32 31 38 Disambiguation of Arabic terms belonging to the root ج و ر: 34 33 33 Disambiguation of Arabic verbs with full passive: 31 31 38
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb

Forms: أُجَارُّ [canonical], ʔujārru [romanization]
Head templates: {{ar-verb-form|أُجَارُّ|III}} أُجَارُّ • (ʔujārru) (form III)
  1. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past active indicative
    Tags: active, first-person, form-iii, form-of, indicative, non-past, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-3GzCv6By
  2. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past passive indicative
    Tags: first-person, form-iii, form-of, indicative, non-past, passive, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-JZVyAo7b
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb

Forms: أُجَارَّ [canonical], ʔujārra [romanization]
Head templates: {{ar-verb-form|أُجَارَّ|III}} أُجَارَّ • (ʔujārra) (form III)
  1. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past active subjunctive
    Tags: active, first-person, form-iii, form-of, non-past, singular, subjunctive
    Sense id: en-أجار-ar-verb-Ksh3s7~0
  2. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past active jussive
    Tags: active, first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-1lnL2uaQ
  3. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past passive subjunctive
    Tags: first-person, form-iii, form-of, non-past, passive, singular, subjunctive
    Sense id: en-أجار-ar-verb-jsETy9Wc
  4. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past passive jussive
    Tags: first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, passive, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-CRq2cY1l
  5. inflection of جَارَرَ (jārara):
    first-person singular non-past active jussive
    Tags: active, first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-2epvpY6y
  6. inflection of جَارَرَ (jārara):
    first-person singular non-past passive jussive
    Tags: first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, passive, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-ZU0KM3Gf
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb

Forms: أُجَارِّ [canonical], ʔujārri [romanization]
Head templates: {{ar-verb-form|أُجَارِّ|III}} أُجَارِّ • (ʔujārri) (form III)
  1. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past active jussive
    Tags: active, first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-1lnL2uaQ1
  2. inflection of جَارَّ (jārra):
    first-person singular non-past passive jussive
    Tags: first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, passive, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-CRq2cY1l1
  3. inflection of جَارَرَ (jārara):
    first-person singular non-past active jussive
    Tags: active, first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-2epvpY6y1
  4. inflection of جَارَرَ (jārara):
    first-person singular non-past passive jussive
    Tags: first-person, form-iii, form-of, jussive, non-past, passive, singular
    Sense id: en-أجار-ar-verb-ZU0KM3Gf1
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSONL data for أجار meaning in Arabic (29.0kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ج و ر"
      },
      "expansion": "Root\n ج و ر (j w r)\n 0 terms",
      "name": "ar-rootbox"
    }
  ],
  "etymology_text": "Root\n ج و ر (j w r)\n 0 terms",
  "forms": [
    {
      "form": "يُجِيرُ",
      "roman": "yujīru",
      "tags": [
        "non-past"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔajāra",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ar-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "إِجَارَة",
      "roman": "ʔijāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "مُجِير",
      "roman": "mujīr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "مُجَار",
      "roman": "mujār",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُ",
      "roman": "ʔajartu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتَ",
      "roman": "ʔajarta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَ",
      "roman": "ʔajāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُمَا",
      "roman": "ʔajartumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَا",
      "roman": "ʔajārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْنَا",
      "roman": "ʔajarnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُمْ",
      "roman": "ʔajartum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارُوا",
      "roman": "ʔajārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُ",
      "roman": "ʔajartu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتِ",
      "roman": "ʔajarti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَتْ",
      "roman": "ʔajārat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُمَا",
      "roman": "ʔajartumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَتَا",
      "roman": "ʔajāratā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْنَا",
      "roman": "ʔajarnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُنَّ",
      "roman": "ʔajartunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْنَ",
      "roman": "ʔajarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرُ",
      "roman": "ʔujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُ",
      "roman": "tujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُ",
      "roman": "yujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَانِ",
      "roman": "tujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَانِ",
      "roman": "yujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرُ",
      "roman": "nujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُونَ",
      "roman": "tujīrūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُونَ",
      "roman": "yujīrūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرُ",
      "roman": "ʔujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرِينَ",
      "roman": "tujīrīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُ",
      "roman": "tujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَانِ",
      "roman": "tujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَانِ",
      "roman": "tujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرُ",
      "roman": "nujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْنَ",
      "roman": "tujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْنَ",
      "roman": "yujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَ",
      "roman": "ʔujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَ",
      "roman": "tujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَ",
      "roman": "yujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَا",
      "roman": "yujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرَ",
      "roman": "nujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُوا",
      "roman": "tujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُوا",
      "roman": "yujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَ",
      "roman": "ʔujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرِي",
      "roman": "tujīrī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَ",
      "roman": "tujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرَ",
      "roman": "nujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْنَ",
      "roman": "tujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْنَ",
      "roman": "yujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْ",
      "roman": "ʔujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْ",
      "roman": "tujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْ",
      "roman": "yujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَا",
      "roman": "yujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِرْ",
      "roman": "nujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُوا",
      "roman": "tujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُوا",
      "roman": "yujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْ",
      "roman": "ʔujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرِي",
      "roman": "tujīrī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْ",
      "roman": "tujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِرْ",
      "roman": "nujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْنَ",
      "roman": "tujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْنَ",
      "roman": "yujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِرْ",
      "roman": "ʔajir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرَا",
      "roman": "ʔajīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرُوا",
      "roman": "ʔajīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرِي",
      "roman": "ʔajīrī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرَا",
      "roman": "ʔajīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِرْنَ",
      "roman": "ʔajirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُ",
      "roman": "ʔujirtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتَ",
      "roman": "ʔujirta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَ",
      "roman": "ʔujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُمَا",
      "roman": "ʔujirtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَا",
      "roman": "ʔujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْنَا",
      "roman": "ʔujirnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُمْ",
      "roman": "ʔujirtum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرُوا",
      "roman": "ʔujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُ",
      "roman": "ʔujirtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتِ",
      "roman": "ʔujirti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَتْ",
      "roman": "ʔujīrat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُمَا",
      "roman": "ʔujirtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَتَا",
      "roman": "ʔujīratā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْنَا",
      "roman": "ʔujirnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُنَّ",
      "roman": "ʔujirtunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْنَ",
      "roman": "ʔujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارُ",
      "roman": "ʔujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُ",
      "roman": "tujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُ",
      "roman": "yujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَانِ",
      "roman": "tujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَانِ",
      "roman": "yujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارُ",
      "roman": "nujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُونَ",
      "roman": "tujārūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُونَ",
      "roman": "yujārūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارُ",
      "roman": "ʔujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارِينَ",
      "roman": "tujārīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُ",
      "roman": "tujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَانِ",
      "roman": "tujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَانِ",
      "roman": "tujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارُ",
      "roman": "nujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْنَ",
      "roman": "tujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْنَ",
      "roman": "yujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارَ",
      "roman": "ʔujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَ",
      "roman": "tujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَ",
      "roman": "yujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَا",
      "roman": "yujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارَ",
      "roman": "nujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُوا",
      "roman": "tujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُوا",
      "roman": "yujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارَ",
      "roman": "ʔujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارِي",
      "roman": "tujārī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَ",
      "roman": "tujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارَ",
      "roman": "nujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْنَ",
      "roman": "tujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْنَ",
      "roman": "yujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَرْ",
      "roman": "ʔujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْ",
      "roman": "tujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْ",
      "roman": "yujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَا",
      "roman": "yujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَرْ",
      "roman": "nujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُوا",
      "roman": "tujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُوا",
      "roman": "yujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَرْ",
      "roman": "ʔujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارِي",
      "roman": "tujārī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْ",
      "roman": "tujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَرْ",
      "roman": "nujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْنَ",
      "roman": "tujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْنَ",
      "roman": "yujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "IV",
        "II": "و"
      },
      "expansion": "أَجَارَ • (ʔajāra) IV, non-past يُجِيرُ (yujīru)",
      "name": "ar-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "IV"
      },
      "name": "ar-conj"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic form-IV verbs with و as second radical",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms belonging to the root ج و ر",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic verbs with full passive",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to grant asylum, to give sanctuary"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-KWEyV3cE",
      "links": [
        [
          "asylum",
          "asylum"
        ],
        [
          "sanctuary",
          "sanctuary"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 11 1 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic form-IV verbs with و as second radical",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 42 30",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic hollow verbs by conjugation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 77 10",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms belonging to the root ج و ر",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 77 10",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms with redundant transliterations",
          "parents": [
            "Terms with redundant transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic verbs with full passive",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to protect, to take under one’s wing"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-NuEywPGc",
      "links": [
        [
          "protect",
          "protect"
        ],
        [
          "wing",
          "wing"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic form-IV verbs with و as second radical",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic terms belonging to the root ج و ر",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Arabic verbs with full passive",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to stand by someone"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-miUvY0na",
      "links": [
        [
          "stand by",
          "stand by"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔa.d͡ʒaː.ra/"
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "أُجَارُّ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔujārru",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "أُجَارُّ",
        "2": "III"
      },
      "expansion": "أُجَارُّ • (ʔujārru) (form III)",
      "name": "ar-verb-form"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active indicative"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-3GzCv6By",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive indicative"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-JZVyAo7b",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "أُجَارَّ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔujārra",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "أُجَارَّ",
        "2": "III"
      },
      "expansion": "أُجَارَّ • (ʔujārra) (form III)",
      "name": "ar-verb-form"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active subjunctive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-Ksh3s7~0",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-1lnL2uaQ",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-jsETy9Wc",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-CRq2cY1l",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-2epvpY6y",
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-ZU0KM3Gf",
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "أُجَارِّ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔujārri",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "أُجَارِّ",
        "2": "III"
      },
      "expansion": "أُجَارِّ • (ʔujārri) (form III)",
      "name": "ar-verb-form"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-1lnL2uaQ1",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-CRq2cY1l1",
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-2epvpY6y1",
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "id": "en-أجار-ar-verb-ZU0KM3Gf1",
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "أجار"
}
{
  "categories": [
    "Arabic 3-syllable words",
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic form-IV verbs",
    "Arabic form-IV verbs with و as second radical",
    "Arabic hollow form-IV verbs",
    "Arabic hollow verbs",
    "Arabic hollow verbs by conjugation",
    "Arabic lemmas",
    "Arabic links with redundant alt parameters",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic terms belonging to the root ج و ر",
    "Arabic terms with IPA pronunciation",
    "Arabic terms with redundant transliterations",
    "Arabic transitive verbs",
    "Arabic verb forms",
    "Arabic verbs",
    "Arabic verbs with full passive"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ج و ر"
      },
      "expansion": "Root\n ج و ر (j w r)\n 0 terms",
      "name": "ar-rootbox"
    }
  ],
  "etymology_text": "Root\n ج و ر (j w r)\n 0 terms",
  "forms": [
    {
      "form": "يُجِيرُ",
      "roman": "yujīru",
      "tags": [
        "non-past"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔajāra",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ar-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "إِجَارَة",
      "roman": "ʔijāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "مُجِير",
      "roman": "mujīr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "مُجَار",
      "roman": "mujār",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُ",
      "roman": "ʔajartu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتَ",
      "roman": "ʔajarta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَ",
      "roman": "ʔajāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُمَا",
      "roman": "ʔajartumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَا",
      "roman": "ʔajārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْنَا",
      "roman": "ʔajarnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُمْ",
      "roman": "ʔajartum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارُوا",
      "roman": "ʔajārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "masculine",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُ",
      "roman": "ʔajartu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتِ",
      "roman": "ʔajarti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَتْ",
      "roman": "ʔajārat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُمَا",
      "roman": "ʔajartumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَارَتَا",
      "roman": "ʔajāratā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْنَا",
      "roman": "ʔajarnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْتُنَّ",
      "roman": "ʔajartunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجَرْنَ",
      "roman": "ʔajarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "indicative",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرُ",
      "roman": "ʔujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُ",
      "roman": "tujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُ",
      "roman": "yujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَانِ",
      "roman": "tujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَانِ",
      "roman": "yujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرُ",
      "roman": "nujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُونَ",
      "roman": "tujīrūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُونَ",
      "roman": "yujīrūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرُ",
      "roman": "ʔujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرِينَ",
      "roman": "tujīrīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُ",
      "roman": "tujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَانِ",
      "roman": "tujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَانِ",
      "roman": "tujīrāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرُ",
      "roman": "nujīru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْنَ",
      "roman": "tujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْنَ",
      "roman": "yujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَ",
      "roman": "ʔujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَ",
      "roman": "tujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَ",
      "roman": "yujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَا",
      "roman": "yujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "masculine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرَ",
      "roman": "nujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُوا",
      "roman": "tujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُوا",
      "roman": "yujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "masculine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَ",
      "roman": "ʔujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرِي",
      "roman": "tujīrī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَ",
      "roman": "tujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِيرَ",
      "roman": "nujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْنَ",
      "roman": "tujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْنَ",
      "roman": "yujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْ",
      "roman": "ʔujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْ",
      "roman": "tujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْ",
      "roman": "yujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرَا",
      "roman": "yujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِرْ",
      "roman": "nujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرُوا",
      "roman": "tujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِيرُوا",
      "roman": "yujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "jussive",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْ",
      "roman": "ʔujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرِي",
      "roman": "tujīrī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْ",
      "roman": "tujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِيرَا",
      "roman": "tujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجِرْ",
      "roman": "nujir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجِرْنَ",
      "roman": "tujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجِرْنَ",
      "roman": "yujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "jussive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِرْ",
      "roman": "ʔajir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرَا",
      "roman": "ʔajīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "masculine",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرُوا",
      "roman": "ʔajīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرِي",
      "roman": "ʔajīrī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِيرَا",
      "roman": "ʔajīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "feminine",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أَجِرْنَ",
      "roman": "ʔajirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "feminine",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُ",
      "roman": "ʔujirtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتَ",
      "roman": "ʔujirta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَ",
      "roman": "ʔujīra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُمَا",
      "roman": "ʔujirtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَا",
      "roman": "ʔujīrā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْنَا",
      "roman": "ʔujirnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُمْ",
      "roman": "ʔujirtum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرُوا",
      "roman": "ʔujīrū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "masculine",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُ",
      "roman": "ʔujirtu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتِ",
      "roman": "ʔujirti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَتْ",
      "roman": "ʔujīrat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُمَا",
      "roman": "ʔujirtumā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِيرَتَا",
      "roman": "ʔujīratā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْنَا",
      "roman": "ʔujirnā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْتُنَّ",
      "roman": "ʔujirtunna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجِرْنَ",
      "roman": "ʔujirna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارُ",
      "roman": "ʔujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُ",
      "roman": "tujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُ",
      "roman": "yujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَانِ",
      "roman": "tujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَانِ",
      "roman": "yujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارُ",
      "roman": "nujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُونَ",
      "roman": "tujārūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُونَ",
      "roman": "yujārūna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "indicative",
        "masculine",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارُ",
      "roman": "ʔujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارِينَ",
      "roman": "tujārīna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُ",
      "roman": "tujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَانِ",
      "roman": "tujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَانِ",
      "roman": "tujārāni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارُ",
      "roman": "nujāru",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْنَ",
      "roman": "tujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْنَ",
      "roman": "yujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارَ",
      "roman": "ʔujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَ",
      "roman": "tujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَ",
      "roman": "yujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَا",
      "roman": "yujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارَ",
      "roman": "nujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُوا",
      "roman": "tujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُوا",
      "roman": "yujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَارَ",
      "roman": "ʔujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارِي",
      "roman": "tujārī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَ",
      "roman": "tujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "passive",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَارَ",
      "roman": "nujāra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْنَ",
      "roman": "tujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْنَ",
      "roman": "yujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَرْ",
      "roman": "ʔujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْ",
      "roman": "tujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْ",
      "roman": "yujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارَا",
      "roman": "yujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَرْ",
      "roman": "nujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارُوا",
      "roman": "tujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَارُوا",
      "roman": "yujārū",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "masculine",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "أُجَرْ",
      "roman": "ʔujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارِي",
      "roman": "tujārī",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْ",
      "roman": "tujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَارَا",
      "roman": "tujārā",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "نُجَرْ",
      "roman": "nujar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "jussive",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "تُجَرْنَ",
      "roman": "tujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "يُجَرْنَ",
      "roman": "yujarna",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "jussive",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "IV",
        "II": "و"
      },
      "expansion": "أَجَارَ • (ʔajāra) IV, non-past يُجِيرُ (yujīru)",
      "name": "ar-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "IV"
      },
      "name": "ar-conj"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to grant asylum, to give sanctuary"
      ],
      "links": [
        [
          "asylum",
          "asylum"
        ],
        [
          "sanctuary",
          "sanctuary"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to protect, to take under one’s wing"
      ],
      "links": [
        [
          "protect",
          "protect"
        ],
        [
          "wing",
          "wing"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to stand by someone"
      ],
      "links": [
        [
          "stand by",
          "stand by"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔa.d͡ʒaː.ra/"
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

{
  "categories": [
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "أُجَارُّ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔujārru",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "أُجَارُّ",
        "2": "III"
      },
      "expansion": "أُجَارُّ • (ʔujārru) (form III)",
      "name": "ar-verb-form"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "indicative",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "indicative",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

{
  "categories": [
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "أُجَارَّ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔujārra",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "أُجَارَّ",
        "2": "III"
      },
      "expansion": "أُجَارَّ • (ʔujārra) (form III)",
      "name": "ar-verb-form"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "non-past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "non-past",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

{
  "categories": [
    "Arabic entries with incorrect language header",
    "Arabic non-lemma forms",
    "Arabic verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "أُجَارِّ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ʔujārri",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "أُجَارِّ",
        "2": "III"
      },
      "expansion": "أُجَارِّ • (ʔujārri) (form III)",
      "name": "ar-verb-form"
    }
  ],
  "lang": "Arabic",
  "lang_code": "ar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَّ (jārra):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَّ",
          "جار#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past active jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of جَارَرَ (jārara):",
        "first-person singular non-past passive jussive"
      ],
      "links": [
        [
          "جَارَرَ",
          "جارر#Arabic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-iii",
        "form-of",
        "jussive",
        "non-past",
        "passive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "أجار"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Arabic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.