"gasehwaną" meaning in All languages combined

See gasehwaną on Wiktionary

Verb [Proto-Germanic]

IPA: /ˌɣɑˈse.xʷɑ.nɑ̃/
Etymology: From *ga- + *sehwaną. Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*sekʷ-|id=see}}, {{af|gem-pro|*ga-|*sehwaną}} *ga- + *sehwaną Inflection templates: {{gem-conj-st|gasehw|gasahw|gasēw|gasew|class=5|past_indc_stem=gasēg}} Forms: strong [table-tags], gasehwō [active, first-person, indicative, singular], gasehwaų [active, first-person, singular, subjunctive], - [active, first-person, imperative, singular], gasehwai [first-person, indicative, passive, singular], - [first-person, passive, singular, subjunctive], gasihwizi [active, indicative, second-person, singular], gasehwaiz [active, second-person, singular, subjunctive], gasehw [active, imperative, second-person, singular], gasehwazai [indicative, passive, second-person, singular], gasehwaizau [passive, second-person, singular, subjunctive], gasihwidi [active, indicative, singular, third-person], gasehwai [active, singular, subjunctive, third-person], gasehwadau [active, imperative, singular, third-person], gasehwadai [indicative, passive, singular, third-person], gasehwaidau [passive, singular, subjunctive, third-person], gasehwōz [active, dual, first-person, indicative], gasehwaiw [active, dual, first-person, subjunctive], - [active, dual, first-person, imperative], - [dual, first-person, indicative, passive], - [dual, first-person, passive, subjunctive], gasehwadiz [active, dual, indicative, second-person], gasehwaidiz [active, dual, second-person, subjunctive], gasehwadiz [active, dual, imperative, second-person], - [dual, indicative, passive, second-person], - [dual, passive, second-person, subjunctive], gasehwamaz [active, first-person, indicative, plural], gasehwaim [active, first-person, plural, subjunctive], - [active, first-person, imperative, plural], gasehwandai [first-person, indicative, passive, plural], gasehwaindau [first-person, passive, plural, subjunctive], gasihwid [active, indicative, plural, second-person], gasehwaid [active, plural, second-person, subjunctive], gasihwid [active, imperative, plural, second-person], gasehwandai [indicative, passive, plural, second-person], gasehwaindau [passive, plural, second-person, subjunctive], gasehwandi [active, indicative, plural, third-person], gasehwain [active, plural, subjunctive, third-person], gasehwandau [active, imperative, plural, third-person], gasehwandai [indicative, passive, plural, third-person], gasehwaindau [passive, plural, subjunctive, third-person], gasahw [active, first-person, indicative, singular], gasēwį̄ [active, first-person, singular, subjunctive], gasaht [active, indicative, second-person, singular], gasēwīz [active, second-person, singular, subjunctive], gasahw [active, indicative, singular, third-person], gasēwī [active, singular, subjunctive, third-person], gasēgū [active, dual, first-person, indicative], gasēwīw [active, dual, first-person, subjunctive], gasēgudiz [active, dual, indicative, second-person], gasēwīdiz [active, dual, second-person, subjunctive], gasēgum [active, first-person, indicative, plural], gasēwīm [active, first-person, plural, subjunctive], gasēgud [active, indicative, plural, second-person], gasēwīd [active, plural, second-person, subjunctive], gasēgun [active, indicative, plural, third-person], gasēwīn [active, plural, subjunctive, third-person], gasehwandz [active, participle, present], gasewanaz [active, participle, past, subjunctive]
  1. to see completely Tags: reconstruction
    Sense id: en-gasehwaną-gem-pro-verb-RCuFhFCI Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header, Proto-Germanic terms prefixed with *ga-

Download JSONL data for gasehwaną meaning in All languages combined (8.6kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*gasehwan"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *gasehwan\nOld English: ġesēon, gesea, gisea — Northumbrian; gesean, gesian — Mercian\nMiddle English: yseen\nOld Frisian: gisian\nOld Saxon: gisehan\nMiddle Low German: gesēn\nOld Dutch: gisian\nMiddle Dutch: gesien\nDutch: gezien (obsolete)\nOld High German: gisehan\nMiddle High German: gesëhen\nAlemannic German: gsë\nCentral Franconian: gesinn\nGerman: gesehen\nLuxembourgish: gesinn",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *gasehwan\nOld English: ġesēon, gesea, gisea — Northumbrian; gesean, gesian — Mercian\nMiddle English: yseen\nOld Frisian: gisian\nOld Saxon: gisehan\nMiddle Low German: gesēn\nOld Dutch: gisian\nMiddle Dutch: gesien\nDutch: gezien (obsolete)\nOld High German: gisehan\nMiddle High German: gesëhen\nAlemannic German: gsë\nCentral Franconian: gesinn\nGerman: gesehen\nLuxembourgish: gesinn"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌲𐌰𐍃𐌰𐌹𐍈𐌰𐌽"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌲𐌰𐍃𐌰𐌹𐍈𐌰𐌽 (gasaiƕan)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌲𐌰𐍃𐌰𐌹𐍈𐌰𐌽 (gasaiƕan)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*sekʷ-",
        "id": "see"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*ga-",
        "3": "*sehwaną"
      },
      "expansion": "*ga- + *sehwaną",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *ga- + *sehwaną.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-conj-st",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwizi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwazai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaizau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwidi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaidau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaiw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "passive",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaidiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwamaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaindau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaindau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaindau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwį̄",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasaht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwī",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgudiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīdiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "gasewanaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gasehw",
        "2": "gasahw",
        "3": "gasēw",
        "4": "gasew",
        "class": "5",
        "past_indc_stem": "gasēg"
      },
      "name": "gem-conj-st"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/gasehwaną",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic terms prefixed with *ga-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to see completely"
      ],
      "id": "en-gasehwaną-gem-pro-verb-RCuFhFCI",
      "links": [
        [
          "see",
          "see"
        ],
        [
          "completely",
          "completely"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˌɣɑˈse.xʷɑ.nɑ̃/"
    }
  ],
  "word": "gasehwaną"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*gasehwan"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *gasehwan\nOld English: ġesēon, gesea, gisea — Northumbrian; gesean, gesian — Mercian\nMiddle English: yseen\nOld Frisian: gisian\nOld Saxon: gisehan\nMiddle Low German: gesēn\nOld Dutch: gisian\nMiddle Dutch: gesien\nDutch: gezien (obsolete)\nOld High German: gisehan\nMiddle High German: gesëhen\nAlemannic German: gsë\nCentral Franconian: gesinn\nGerman: gesehen\nLuxembourgish: gesinn",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *gasehwan\nOld English: ġesēon, gesea, gisea — Northumbrian; gesean, gesian — Mercian\nMiddle English: yseen\nOld Frisian: gisian\nOld Saxon: gisehan\nMiddle Low German: gesēn\nOld Dutch: gisian\nMiddle Dutch: gesien\nDutch: gezien (obsolete)\nOld High German: gisehan\nMiddle High German: gesëhen\nAlemannic German: gsë\nCentral Franconian: gesinn\nGerman: gesehen\nLuxembourgish: gesinn"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌲𐌰𐍃𐌰𐌹𐍈𐌰𐌽"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌲𐌰𐍃𐌰𐌹𐍈𐌰𐌽 (gasaiƕan)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌲𐌰𐍃𐌰𐌹𐍈𐌰𐌽 (gasaiƕan)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*sekʷ-",
        "id": "see"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*ga-",
        "3": "*sehwaną"
      },
      "expansion": "*ga- + *sehwaną",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From *ga- + *sehwaną.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-conj-st",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwizi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwazai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaizau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwidi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaidau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaiw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "passive",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaidiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwadiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwamaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaindau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasihwid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaindau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwaindau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwį̄",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasaht",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasahw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwī",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgudiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīdiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēgun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasēwīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gasehwandz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "gasewanaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gasehw",
        "2": "gasahw",
        "3": "gasēw",
        "4": "gasew",
        "class": "5",
        "past_indc_stem": "gasēg"
      },
      "name": "gem-conj-st"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/gasehwaną",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic class 5 strong verbs",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *sekʷ- (see)",
        "Proto-Germanic terms prefixed with *ga-",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation",
        "Proto-Germanic verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to see completely"
      ],
      "links": [
        [
          "see",
          "see"
        ],
        [
          "completely",
          "completely"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˌɣɑˈse.xʷɑ.nɑ̃/"
    }
  ],
  "word": "gasehwaną"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.