"farjaną" meaning in All languages combined

See farjaną on Wiktionary

Verb [Proto-Germanic]

IPA: /ˈɸɑr.jɑ.nɑ̃/
Etymology: Probably the causative-iterative to the lost strong verb *feraną; compare *faraną (“to travel, to go”). Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*per-}} Inflection templates: {{gem-conj-wk1|far|j=j}} Forms: weak [table-tags], farjō [active, first-person, indicative, singular], farjaų [active, first-person, singular, subjunctive], - [active, first-person, imperative, singular], farjai [first-person, indicative, passive, singular], - [first-person, passive, singular, subjunctive], farisi [active, indicative, second-person, singular], farjais [active, second-person, singular, subjunctive], fari [active, imperative, second-person, singular], farjasai [indicative, passive, second-person, singular], farjaisau [passive, second-person, singular, subjunctive], fariþi [active, indicative, singular, third-person], farjai [active, singular, subjunctive, third-person], farjaþau [active, imperative, singular, third-person], farjaþai [indicative, passive, singular, third-person], farjaiþau [passive, singular, subjunctive, third-person], farjōs [active, dual, first-person, indicative], farjaiw [active, dual, first-person, subjunctive], - [active, dual, first-person, imperative], - [dual, first-person, indicative, passive], - [dual, first-person, passive, subjunctive], farjaþiz [active, dual, indicative, second-person], farjaiþiz [active, dual, second-person, subjunctive], farjaþiz [active, dual, imperative, second-person], - [dual, indicative, passive, second-person], - [dual, passive, second-person, subjunctive], farjamaz [active, first-person, indicative, plural], farjaim [active, first-person, plural, subjunctive], - [active, first-person, imperative, plural], farjanþai [first-person, indicative, passive, plural], farjainþau [first-person, passive, plural, subjunctive], fariþ [active, indicative, plural, second-person], farjaiþ [active, plural, second-person, subjunctive], fariþ [active, imperative, plural, second-person], farjanþai [indicative, passive, plural, second-person], farjainþau [passive, plural, second-person, subjunctive], farjanþi [active, indicative, plural, third-person], farjain [active, plural, subjunctive, third-person], farjanþau [active, imperative, plural, third-person], farjanþai [indicative, passive, plural, third-person], farjainþau [passive, plural, subjunctive, third-person], faridǭ [active, first-person, indicative, singular], faridēdį̄ [active, first-person, singular, subjunctive], faridēz [active, indicative, second-person, singular], faridēdīz [active, second-person, singular, subjunctive], faridē [active, indicative, singular, third-person], faridēdī [active, singular, subjunctive, third-person], faridēdū [active, dual, first-person, indicative], faridēdīw [active, dual, first-person, subjunctive], faridēdudiz [active, dual, indicative, second-person], faridēdīdiz [active, dual, second-person, subjunctive], faridēdum [active, first-person, indicative, plural], faridēdīm [active, first-person, plural, subjunctive], faridēdud [active, indicative, plural, second-person], faridēdīd [active, plural, second-person, subjunctive], faridēdun [active, indicative, plural, third-person], faridēdīn [active, plural, subjunctive, third-person], farjandz [active, participle, present], faridaz [active, participle, past, subjunctive]
  1. to take somewhere, to carry, to ferry Tags: reconstruction Derived forms: fariþlą, farjǭ Related terms: farō, fēriz, furdiz
    Sense id: en-farjaną-gem-pro-verb-GhIFfwja Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header

Download JSON data for farjaną meaning in All languages combined (9.2kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*farjan"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *farjan\nOld English: ferian\nMiddle English: ferien\nScots: fery, ferry\nEnglish: ferry\nOld Frisian: feria\nOld Saxon: ferian\n(Middle Low German: varen)\nOld Dutch: *ferien\nMiddle Dutch: veren\nDutch: veren\nOld High German: ferian, ferren\nMiddle High German: verren, vern",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *farjan\nOld English: ferian\nMiddle English: ferien\nScots: fery, ferry\nEnglish: ferry\nOld Frisian: feria\nOld Saxon: ferian\n(Middle Low German: varen)\nOld Dutch: *ferien\nMiddle Dutch: veren\nDutch: veren\nOld High German: ferian, ferren\nMiddle High German: verren, vern"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Old Norse: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: ferja (pret. farði, also later ferjaði, which may be a denominal into which this verb merged; descendants all have the latter conjugation)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Icelandic: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: ferja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Faroese: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: ferja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: ferja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "färja"
          },
          "expansion": "Swedish: färja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: färja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "færge"
          },
          "expansion": "Danish: færge",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: færge"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍆𐌰𐍂𐌾𐌰𐌽"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍆𐌰𐍂𐌾𐌰𐌽 (farjan)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍆𐌰𐍂𐌾𐌰𐌽 (farjan)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*per-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably the causative-iterative to the lost strong verb *feraną; compare *faraną (“to travel, to go”).",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-conj-wk1",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "1",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "farjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farisi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fari",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjasai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaisau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fariþi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjōs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "passive",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiþiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjamaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farjainþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fariþ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiþ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fariþ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjainþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjainþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdį̄",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdī",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdudiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīdiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjandz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faridaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "far",
        "j": "j"
      },
      "name": "gem-conj-wk1"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/farjaną",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "fariþlą"
        },
        {
          "word": "farjǭ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to take somewhere, to carry, to ferry"
      ],
      "id": "en-farjaną-gem-pro-verb-GhIFfwja",
      "links": [
        [
          "take",
          "take"
        ],
        [
          "carry",
          "carry"
        ],
        [
          "ferry",
          "ferry"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "farō"
        },
        {
          "word": "fēriz"
        },
        {
          "word": "furdiz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸɑr.jɑ.nɑ̃/"
    }
  ],
  "word": "farjaną"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "fariþlą"
    },
    {
      "word": "farjǭ"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*farjan"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *farjan\nOld English: ferian\nMiddle English: ferien\nScots: fery, ferry\nEnglish: ferry\nOld Frisian: feria\nOld Saxon: ferian\n(Middle Low German: varen)\nOld Dutch: *ferien\nMiddle Dutch: veren\nDutch: veren\nOld High German: ferian, ferren\nMiddle High German: verren, vern",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *farjan\nOld English: ferian\nMiddle English: ferien\nScots: fery, ferry\nEnglish: ferry\nOld Frisian: feria\nOld Saxon: ferian\n(Middle Low German: varen)\nOld Dutch: *ferien\nMiddle Dutch: veren\nDutch: veren\nOld High German: ferian, ferren\nMiddle High German: verren, vern"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Old Norse: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: ferja (pret. farði, also later ferjaði, which may be a denominal into which this verb merged; descendants all have the latter conjugation)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Icelandic: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: ferja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Faroese: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: ferja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "ferja"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: ferja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: ferja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "färja"
          },
          "expansion": "Swedish: färja",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: färja"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "færge"
          },
          "expansion": "Danish: færge",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: færge"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍆𐌰𐍂𐌾𐌰𐌽"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍆𐌰𐍂𐌾𐌰𐌽 (farjan)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍆𐌰𐍂𐌾𐌰𐌽 (farjan)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*per-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably the causative-iterative to the lost strong verb *feraną; compare *faraną (“to travel, to go”).",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-conj-wk1",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "1",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "farjō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farisi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fari",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjasai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaisau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fariþi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjōs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "indicative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "passive",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiþiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaþiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "passive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "passive",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjamaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farjainþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fariþ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjaiþ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fariþ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjainþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjanþai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjainþau",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdį̄",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdī",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "first-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdudiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "indicative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīdiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "dual",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "faridēdīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farjandz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "faridaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "far",
        "j": "j"
      },
      "name": "gem-conj-wk1"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/farjaną",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "farō"
    },
    {
      "word": "fēriz"
    },
    {
      "word": "furdiz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic class 1 weak verbs",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *per-",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation",
        "Proto-Germanic verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to take somewhere, to carry, to ferry"
      ],
      "links": [
        [
          "take",
          "take"
        ],
        [
          "carry",
          "carry"
        ],
        [
          "ferry",
          "ferry"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɸɑr.jɑ.nɑ̃/"
    }
  ],
  "word": "farjaną"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-23 from the enwiktionary dump dated 2024-06-20 using wiktextract (1b9bfc5 and 0136956). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.