"-ఇంచు" meaning in All languages combined

See -ఇంచు on Wiktionary

Suffix [Telugu]

Forms: -iñcu [romanization]
Etymology: Cognate with Kannada -ಇಸು (-isu), Malayalam -ഇക്കുക (-ikkuka), Tamil -இ (-i). Etymology templates: {{cog|kn|-ಇಸು}} Kannada -ಇಸು (-isu), {{cog|ml|-ഇക്കുക}} Malayalam -ഇക്കുക (-ikkuka), {{cog|ta|-இ}} Tamil -இ (-i) Head templates: {{head|te|suffix}} -ఇంచు • (-iñcu)
  1. used to convert nouns into verbs Tags: morpheme
    Sense id: en--ఇంచు-te-suffix-sboDK1wL
  2. used to convert verbs into causative forms Tags: morpheme
    Sense id: en--ఇంచు-te-suffix-RizKl17c

Download JSON data for -ఇంచు meaning in All languages combined (1.3kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kn",
        "2": "-ಇಸು"
      },
      "expansion": "Kannada -ಇಸು (-isu)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ml",
        "2": "-ഇക്കുക"
      },
      "expansion": "Malayalam -ഇക്കുക (-ikkuka)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ta",
        "2": "-இ"
      },
      "expansion": "Tamil -இ (-i)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Kannada -ಇಸು (-isu), Malayalam -ഇക്കുക (-ikkuka), Tamil -இ (-i).",
  "forms": [
    {
      "form": "-iñcu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "te",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ఇంచు • (-iñcu)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Telugu",
  "lang_code": "te",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "జన్మము (janmamu, “birth, production, origin”) → జన్మించు (janmiñcu, “to be born”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to convert nouns into verbs"
      ],
      "id": "en--ఇంచు-te-suffix-sboDK1wL",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "చేయు (cēyu, “to do, perform”) → చేయించు (cēyiñcu, “to cause to do or make; to get done”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to convert verbs into causative forms"
      ],
      "id": "en--ఇంచు-te-suffix-RizKl17c",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/-iɲt͡ɕu/"
    },
    {
      "other": "[-iɲt͡ʃu]"
    }
  ],
  "word": "-ఇంచు"
}
{
  "categories": [
    "Telugu lemmas",
    "Telugu suffixes",
    "Telugu terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kn",
        "2": "-ಇಸು"
      },
      "expansion": "Kannada -ಇಸು (-isu)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ml",
        "2": "-ഇക്കുക"
      },
      "expansion": "Malayalam -ഇക്കുക (-ikkuka)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ta",
        "2": "-இ"
      },
      "expansion": "Tamil -இ (-i)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Kannada -ಇಸು (-isu), Malayalam -ഇക്കുക (-ikkuka), Tamil -இ (-i).",
  "forms": [
    {
      "form": "-iñcu",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "te",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-ఇంచు • (-iñcu)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Telugu",
  "lang_code": "te",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "జన్మము (janmamu, “birth, production, origin”) → జన్మించు (janmiñcu, “to be born”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to convert nouns into verbs"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "చేయు (cēyu, “to do, perform”) → చేయించు (cēyiñcu, “to cause to do or make; to get done”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to convert verbs into causative forms"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/-iɲt͡ɕu/"
    },
    {
      "other": "[-iɲt͡ʃu]"
    }
  ],
  "word": "-ఇంచు"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.