See -ਵਾਂ on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "sa",
"3": "-तव्य",
"pos": "suffix for future passive participles"
},
"expansion": "Sanskrit -तव्य (-tavya, suffix for future passive participles)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Sanskrit -तव्य (-tavya, suffix for future passive participles).",
"forms": [
{
"form": "-vā̃",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "suffix"
},
"expansion": "-ਵਾਂ • (-vā̃)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Punjabi",
"lang_code": "pa",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Punjabi terms extended with Indo-Aryan -𑀓-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"text": "ਬੱਝ (bajjha, “bound”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਬੱਝਵਾਂ (bajjhavā̃, “steady, fixed, bound (of an amount)”)",
"type": "example"
},
{
"text": "ਟੁੱਟ (ṭuṭṭa, “break”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਟੁੱਟਵਾਂ (ṭuṭṭavā̃, “piecemeal”)",
"type": "example"
},
{
"text": "ਫੇਰ (pher, “move, turn”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਫੇਰਵਾਂ (phervā̃, “movable, turnable”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Deverbal suffix, added to a verb root to form adjectives describing something prone to, purposed for, described by or characterized by the verb action)"
],
"id": "en--ਵਾਂ-pa-suffix-xHykizwT",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʋä̃ː/",
"note": "Standard Punjabi"
}
],
"word": "-ਵਾਂ"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": ":inh",
"3": "pra:-𑀫<id:suffix>",
"id": "suffix",
"pos": "suffix"
},
"expansion": "",
"name": "etymon"
},
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "pra",
"3": "-𑀫",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Prakrit -𑀫 (-ma)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "pra",
"3": "-𑀫"
},
"expansion": "Inherited from Prakrit -𑀫 (-ma)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "ka"
},
"expansion": "+ Middle Indo-Aryan -𑀓- (-ka-)",
"name": "inc-ext"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "sa",
"3": "-म"
},
"expansion": "Sanskrit -म (-ma)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "analogy"
},
"expansion": "analogy",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "fa",
"2": "ـم"
},
"expansion": "Persian ـم",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Prakrit -𑀫 (-ma) + Middle Indo-Aryan -𑀓- (-ka-), from Sanskrit -म (-ma). Ultimately an Indo-Iranian innovation based off analogy. See *aštamás for more. Cognate with Persian ـم.",
"forms": [
{
"form": "-vā̃",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pa-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ਵਾਂ",
"roman": "-vā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵੇਂ",
"roman": "-vẽ",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "-ਵੀਂ",
"roman": "-vī̃",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵੀਆਂ",
"roman": "-vīā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "-ਵੇਂ",
"roman": "-vẽ",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵਿਆਂ",
"roman": "-viā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"oblique",
"plural"
]
},
{
"form": "-ਵੀਂ",
"roman": "-vī̃",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵੀਆਂ",
"roman": "-vīā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"oblique",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "suffix"
},
"expansion": "-ਵਾਂ • (-vā̃)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"t": "n"
},
"name": "pa-adecl"
}
],
"lang": "Punjabi",
"lang_code": "pa",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "22 78",
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "28 72",
"kind": "other",
"name": "Punjabi entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Punjabi terms extended with Indo-Aryan -𑀓-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"text": "ਛੇ (che, “six”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਛੇਵਾਂ (chevā̃, “sixth”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Forms ordinal numbers from cardinal numbers"
],
"id": "en--ਵਾਂ-pa-suffix-3a-LTbhw",
"links": [
[
"ordinal",
"ordinal#English"
],
[
"cardinal",
"cardinal#English"
]
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʋä̃ː/",
"note": "Standard Punjabi"
}
],
"word": "-ਵਾਂ"
}
{
"categories": [
"Pages using catfix",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Punjabi entries with incorrect language header",
"Punjabi lemmas",
"Punjabi suffixes",
"Punjabi terms derived from Prakrit",
"Punjabi terms derived from Sanskrit",
"Punjabi terms extended with Indo-Aryan -𑀓-",
"Punjabi terms inherited from Prakrit",
"Punjabi terms inherited from Sanskrit",
"Punjabi terms with IPA pronunciation"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "sa",
"3": "-तव्य",
"pos": "suffix for future passive participles"
},
"expansion": "Sanskrit -तव्य (-tavya, suffix for future passive participles)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Sanskrit -तव्य (-tavya, suffix for future passive participles).",
"forms": [
{
"form": "-vā̃",
"tags": [
"romanization"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "suffix"
},
"expansion": "-ਵਾਂ • (-vā̃)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Punjabi",
"lang_code": "pa",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"examples": [
{
"text": "ਬੱਝ (bajjha, “bound”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਬੱਝਵਾਂ (bajjhavā̃, “steady, fixed, bound (of an amount)”)",
"type": "example"
},
{
"text": "ਟੁੱਟ (ṭuṭṭa, “break”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਟੁੱਟਵਾਂ (ṭuṭṭavā̃, “piecemeal”)",
"type": "example"
},
{
"text": "ਫੇਰ (pher, “move, turn”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਫੇਰਵਾਂ (phervā̃, “movable, turnable”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Deverbal suffix, added to a verb root to form adjectives describing something prone to, purposed for, described by or characterized by the verb action)"
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʋä̃ː/",
"note": "Standard Punjabi"
}
],
"word": "-ਵਾਂ"
}
{
"categories": [
"Pages using catfix",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Punjabi entries with incorrect language header",
"Punjabi lemmas",
"Punjabi suffixes",
"Punjabi terms derived from Prakrit",
"Punjabi terms derived from Sanskrit",
"Punjabi terms extended with Indo-Aryan -𑀓-",
"Punjabi terms inherited from Prakrit",
"Punjabi terms inherited from Sanskrit",
"Punjabi terms with IPA pronunciation"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": ":inh",
"3": "pra:-𑀫<id:suffix>",
"id": "suffix",
"pos": "suffix"
},
"expansion": "",
"name": "etymon"
},
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "pra",
"3": "-𑀫",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Prakrit -𑀫 (-ma)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "pra",
"3": "-𑀫"
},
"expansion": "Inherited from Prakrit -𑀫 (-ma)",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "ka"
},
"expansion": "+ Middle Indo-Aryan -𑀓- (-ka-)",
"name": "inc-ext"
},
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "sa",
"3": "-म"
},
"expansion": "Sanskrit -म (-ma)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "analogy"
},
"expansion": "analogy",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "fa",
"2": "ـم"
},
"expansion": "Persian ـم",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Prakrit -𑀫 (-ma) + Middle Indo-Aryan -𑀓- (-ka-), from Sanskrit -म (-ma). Ultimately an Indo-Iranian innovation based off analogy. See *aštamás for more. Cognate with Persian ـم.",
"forms": [
{
"form": "-vā̃",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "pa-adecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ਵਾਂ",
"roman": "-vā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵੇਂ",
"roman": "-vẽ",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "-ਵੀਂ",
"roman": "-vī̃",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵੀਆਂ",
"roman": "-vīā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"direct",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "-ਵੇਂ",
"roman": "-vẽ",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵਿਆਂ",
"roman": "-viā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"oblique",
"plural"
]
},
{
"form": "-ਵੀਂ",
"roman": "-vī̃",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"oblique",
"singular"
]
},
{
"form": "-ਵੀਆਂ",
"roman": "-vīā̃",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"oblique",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pa",
"2": "suffix"
},
"expansion": "-ਵਾਂ • (-vā̃)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"t": "n"
},
"name": "pa-adecl"
}
],
"lang": "Punjabi",
"lang_code": "pa",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"examples": [
{
"text": "ਛੇ (che, “six”) + -ਵਾਂ (-vā̃) → ਛੇਵਾਂ (chevā̃, “sixth”)",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Forms ordinal numbers from cardinal numbers"
],
"links": [
[
"ordinal",
"ordinal#English"
],
[
"cardinal",
"cardinal#English"
]
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ʋä̃ː/",
"note": "Standard Punjabi"
}
],
"word": "-ਵਾਂ"
}
Download raw JSONL data for -ਵਾਂ meaning in All languages combined (5.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.