"цхьогал" meaning in All languages combined

See цхьогал on Wiktionary

Noun [Chechen]

IPA: /ˈt͡sħuːo̯ɡal/
Etymology: Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal. Cognates include Bats ცოკალ (coḳal) and Ingush цхьо̄гал (cḥʳoogal). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ce|cau-nkh-pro|*cHoḳal|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Nakh *cHoḳal, {{inh+|ce|cau-nkh-pro|*cHoḳal}} Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal, {{cog|bbl|ცოკალ}} Bats ცოკალ (coḳal), {{cog|inh|цхьо̄гал}} Ingush цхьо̄гал (cḥʳoogal) Head templates: {{ce-noun|цхьо̄гал|dd}} цхьо̄гал • (cḥʳoogal) class dd Forms: цхьо̄гал class dd [canonical], cḥʳoogal [romanization], no-table-tags [table-tags], цхьо̄гал [nominative, singular], цхьо̄галш [nominative, plural], цхьо̄галан [genitive, singular], цхьо̄галийн [genitive, plural], цхьо̄гална [dative, singular], цхьо̄галшна [dative, plural], цхьо̄гало̄ [ergative, singular], цхьо̄галша [ergative, plural], цхьо̄гале̄ [allative, singular], цхьо̄галшка [allative, plural], цхьо̄галца [instrumental, singular], цхьо̄галшца [instrumental, plural], цхьо̄галх [lative, singular], цхьо̄галех [lative, plural], цхьо̄галал [comparative-case, singular], цхьо̄галел [comparative-case, plural]
  1. fox

Noun [Ingush]

IPA: /ˈt͡s(ħ)uːo̯ɡal/ Forms: цхьо̄гал class dd [canonical], cḥʳoogal [romanization]
Etymology: Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal. Cognates include Bats ცოკალ (coḳal) and Chechen цхьо̄гал (cḥʳoogal). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|inh|cau-nkh-pro|*cHoḳal|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Nakh *cHoḳal, {{inh+|inh|cau-nkh-pro|*cHoḳal}} Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal, {{cog|bbl|ცოკალ}} Bats ცოკალ (coḳal), {{cog|ce|цхьо̄гал}} Chechen цхьо̄гал (cḥʳoogal) Head templates: {{inh-noun|цхьо̄гал|dd}} цхьо̄гал • (cḥʳoogal) class dd
  1. fox
    Sense id: en-цхьогал-inh-noun-d2yzJqsM Categories (other): Ingush entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries, Canids
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ce",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ce",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbl",
        "2": "ცოკალ"
      },
      "expansion": "Bats ცოკალ (coḳal)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inh",
        "2": "цхьо̄гал"
      },
      "expansion": "Ingush цхьо̄гал (cḥʳoogal)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal. Cognates include Bats ცოკალ (coḳal) and Ingush цхьо̄гал (cḥʳoogal).",
  "forms": [
    {
      "form": "цхьо̄гал class dd",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "cḥʳoogal",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гал",
      "roman": "cḥʳoogal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галш",
      "roman": "cḥʳoogalš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галан",
      "roman": "cḥʳoogalan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галийн",
      "roman": "cḥʳoogaliı̇n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гална",
      "roman": "cḥʳoogalna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галшна",
      "roman": "cḥʳoogalšna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гало̄",
      "roman": "cḥʳoogaloo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галша",
      "roman": "cḥʳoogalša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гале̄",
      "roman": "cḥʳoogalee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галшка",
      "roman": "cḥʳoogalška",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галца",
      "roman": "cḥʳoogalca",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галшца",
      "roman": "cḥʳoogalšca",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галх",
      "roman": "cḥʳoogalx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галех",
      "roman": "cḥʳoogalex",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галал",
      "roman": "cḥʳoogalal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative-case",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галел",
      "roman": "cḥʳoogalel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative-case",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "цхьо̄гал",
        "2": "dd"
      },
      "expansion": "цхьо̄гал • (cḥʳoogal) class dd",
      "name": "ce-noun"
    }
  ],
  "lang": "Chechen",
  "lang_code": "ce",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chechen entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chechen links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chechen links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chechen москал-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "ce",
          "name": "Canids",
          "orig": "ce:Canids",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fox"
      ],
      "id": "en-цхьогал-ce-noun-d2yzJqsM",
      "links": [
        [
          "fox",
          "fox"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt͡sħuːo̯ɡal/"
    }
  ],
  "word": "цхьогал"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inh",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inh",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbl",
        "2": "ცოკალ"
      },
      "expansion": "Bats ცოკალ (coḳal)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ce",
        "2": "цхьо̄гал"
      },
      "expansion": "Chechen цхьо̄гал (cḥʳoogal)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal. Cognates include Bats ცოკალ (coḳal) and Chechen цхьо̄гал (cḥʳoogal).",
  "forms": [
    {
      "form": "цхьо̄гал class dd",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "cḥʳoogal",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "цхьо̄гал",
        "2": "dd"
      },
      "expansion": "цхьо̄гал • (cḥʳoogal) class dd",
      "name": "inh-noun"
    }
  ],
  "lang": "Ingush",
  "lang_code": "inh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ingush entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "inh",
          "name": "Canids",
          "orig": "inh:Canids",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fox"
      ],
      "id": "en-цхьогал-inh-noun-d2yzJqsM",
      "links": [
        [
          "fox",
          "fox"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt͡s(ħ)uːo̯ɡal/"
    }
  ],
  "word": "цхьогал"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ce",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ce",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbl",
        "2": "ცოკალ"
      },
      "expansion": "Bats ცოკალ (coḳal)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inh",
        "2": "цхьо̄гал"
      },
      "expansion": "Ingush цхьо̄гал (cḥʳoogal)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal. Cognates include Bats ცოკალ (coḳal) and Ingush цхьо̄гал (cḥʳoogal).",
  "forms": [
    {
      "form": "цхьо̄гал class dd",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "cḥʳoogal",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гал",
      "roman": "cḥʳoogal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галш",
      "roman": "cḥʳoogalš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галан",
      "roman": "cḥʳoogalan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галийн",
      "roman": "cḥʳoogaliı̇n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гална",
      "roman": "cḥʳoogalna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галшна",
      "roman": "cḥʳoogalšna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гало̄",
      "roman": "cḥʳoogaloo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галша",
      "roman": "cḥʳoogalša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄гале̄",
      "roman": "cḥʳoogalee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галшка",
      "roman": "cḥʳoogalška",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галца",
      "roman": "cḥʳoogalca",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галшца",
      "roman": "cḥʳoogalšca",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галх",
      "roman": "cḥʳoogalx",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галех",
      "roman": "cḥʳoogalex",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "lative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галал",
      "roman": "cḥʳoogalal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative-case",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "цхьо̄галел",
      "roman": "cḥʳoogalel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative-case",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "цхьо̄гал",
        "2": "dd"
      },
      "expansion": "цхьо̄гал • (cḥʳoogal) class dd",
      "name": "ce-noun"
    }
  ],
  "lang": "Chechen",
  "lang_code": "ce",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chechen class dd nouns",
        "Chechen entries with incorrect language header",
        "Chechen lemmas",
        "Chechen links with redundant alt parameters",
        "Chechen links with redundant wikilinks",
        "Chechen nouns",
        "Chechen terms derived from Proto-Nakh",
        "Chechen terms inherited from Proto-Nakh",
        "Chechen москал-type nominals",
        "Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "ce:Canids"
      ],
      "glosses": [
        "fox"
      ],
      "links": [
        [
          "fox",
          "fox"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt͡sħuːo̯ɡal/"
    }
  ],
  "word": "цхьогал"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inh",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inh",
        "2": "cau-nkh-pro",
        "3": "*cHoḳal"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbl",
        "2": "ცოკალ"
      },
      "expansion": "Bats ცოკალ (coḳal)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ce",
        "2": "цхьо̄гал"
      },
      "expansion": "Chechen цхьо̄гал (cḥʳoogal)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Nakh *cHoḳal. Cognates include Bats ცოკალ (coḳal) and Chechen цхьо̄гал (cḥʳoogal).",
  "forms": [
    {
      "form": "цхьо̄гал class dd",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "cḥʳoogal",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "цхьо̄гал",
        "2": "dd"
      },
      "expansion": "цхьо̄гал • (cḥʳoogal) class dd",
      "name": "inh-noun"
    }
  ],
  "lang": "Ingush",
  "lang_code": "inh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingush class dd nouns",
        "Ingush entries with incorrect language header",
        "Ingush lemmas",
        "Ingush nouns",
        "Ingush terms derived from Proto-Nakh",
        "Ingush terms inherited from Proto-Nakh",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "inh:Canids"
      ],
      "glosses": [
        "fox"
      ],
      "links": [
        [
          "fox",
          "fox"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈt͡s(ħ)uːo̯ɡal/"
    }
  ],
  "word": "цхьогал"
}

Download raw JSONL data for цхьогал meaning in All languages combined (5.4kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.