See имплементирам on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "bg",
"2": "en:implement",
"3": "-ирам",
"type": "adap"
},
"expansion": "Adapted borrowing of English implement + -ирам (-iram)",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Adapted borrowing of English implement + -ирам (-iram).",
"forms": [
{
"form": "имплементи́рам first-singular present indicative or",
"tags": [
"canonical",
"imperfective",
"perfective"
]
},
{
"form": "implementíram",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "transitive",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "bg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "имплементи́ращ",
"roman": "implementírašt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рал",
"roman": "implementíral",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́л",
"roman": "implementirál",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рал",
"roman": "implementíral",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfect",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́ран",
"roman": "implementíran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"indefinite",
"masculine",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращият",
"roman": "implementíraštijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"masculine",
"participle",
"present",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́ралият",
"roman": "implementíralijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"participle",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементира́лият",
"roman": "implementirálijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"participle",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"masculine",
"participle",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́раният",
"roman": "implementíranijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"masculine",
"participle",
"passive",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"masculine",
"participle",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́ращия",
"roman": "implementíraštija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралия",
"roman": "implementíralija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́лия",
"roman": "implementirálija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"masculine",
"objective",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рания",
"roman": "implementíranija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́раща",
"roman": "implementírašta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рала",
"roman": "implementírala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́ла",
"roman": "implementirála",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рала",
"roman": "implementírala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfect",
"indefinite",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рана",
"roman": "implementírana",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"feminine",
"indefinite",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращата",
"roman": "implementíraštata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"feminine",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралата",
"roman": "implementíralata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"feminine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́лата",
"roman": "implementirálata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"feminine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"feminine",
"imperfect",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́раната",
"roman": "implementíranata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"feminine",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращо",
"roman": "implementírašto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рало",
"roman": "implementíralo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́ло",
"roman": "implementirálo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рало",
"roman": "implementíralo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfect",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рано",
"roman": "implementírano",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́ране",
"roman": "implementírane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"neuter",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"indefinite",
"neuter",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращото",
"roman": "implementíraštoto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"neuter",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралото",
"roman": "implementíraloto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́лото",
"roman": "implementiráloto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́раното",
"roman": "implementíranoto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"neuter",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рането",
"roman": "implementíraneto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"neuter",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"neuter",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращи",
"roman": "implementírašti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indefinite",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рали",
"roman": "implementírali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементира́ли",
"roman": "implementiráli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рали",
"roman": "implementírali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfect",
"indefinite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рани",
"roman": "implementírani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"participle",
"passive",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рания",
"roman": "implementíranija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ранета",
"roman": "implementíraneta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"indefinite",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ращите",
"roman": "implementíraštite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралите",
"roman": "implementíralite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементира́лите",
"roman": "implementirálite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́раните",
"roman": "implementíranite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"participle",
"passive",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ранията",
"roman": "implementíranijata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ранетата",
"roman": "implementíranetata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "transitive",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "bg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "имплементи́рам",
"roman": "implementíram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́раш",
"roman": "implementíraš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́ра",
"roman": "implementíra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́раме",
"roman": "implementírame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рате",
"roman": "implementírate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рат",
"roman": "implementírat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рах",
"roman": "implementírah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́раше",
"roman": "implementíraše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́раше",
"roman": "implementíraše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рахме",
"roman": "implementírahme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рахте",
"roman": "implementírahte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементи́раха",
"roman": "implementíraha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рах",
"roman": "implementírah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементира́х",
"roman": "implementiráh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́ра",
"roman": "implementíra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементира́",
"roman": "implementirá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́ра",
"roman": "implementíra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементира́",
"roman": "implementirá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рахме",
"roman": "implementírahme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементира́хме",
"roman": "implementiráhme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рахте",
"roman": "implementírahte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементира́хте",
"roman": "implementiráhte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементи́раха",
"roman": "implementíraha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементира́ха",
"roman": "implementiráha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "none",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dubitative",
"past",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рай",
"roman": "implementíraj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́райте",
"roman": "implementírajte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "имплементи́рам",
"2": "both"
},
"expansion": "имплементи́рам • (implementíram) first-singular present indicative, impf or pf",
"name": "bg-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "имплементи́рам<both.tr>"
},
"name": "bg-conj"
}
],
"lang": "Bulgarian",
"lang_code": "bg",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Bulgarian adapted borrowings from English",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Bulgarian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Bulgarian terms suffixed with -ирам",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "bg",
"name": "Programming",
"orig": "bg:Programming",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to implement (to realize a technical specification, e.g. of an algorithm, interface, or protocol)"
],
"id": "en-имплементирам-bg-verb-VQ071fSO",
"links": [
[
"programming",
"programming#Noun"
],
[
"implement",
"implement#English:_in_programming"
],
[
"technical",
"technical"
],
[
"specification",
"specification"
],
[
"algorithm",
"algorithm"
],
[
"interface",
"interface"
],
[
"protocol",
"protocol"
]
],
"raw_glosses": [
"(programming, transitive) to implement (to realize a technical specification, e.g. of an algorithm, interface, or protocol)"
],
"tags": [
"transitive"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"programming",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[implɛmɛnˈtirɐm]"
},
{
"rhymes": "-irɐm"
}
],
"word": "имплементирам"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "bg",
"2": "en:implement",
"3": "-ирам",
"type": "adap"
},
"expansion": "Adapted borrowing of English implement + -ирам (-iram)",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Adapted borrowing of English implement + -ирам (-iram).",
"forms": [
{
"form": "имплементи́рам first-singular present indicative or",
"tags": [
"canonical",
"imperfective",
"perfective"
]
},
{
"form": "implementíram",
"tags": [
"romanization"
]
},
{
"form": "transitive",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "bg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "имплементи́ращ",
"roman": "implementírašt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рал",
"roman": "implementíral",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́л",
"roman": "implementirál",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рал",
"roman": "implementíral",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfect",
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́ран",
"roman": "implementíran",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"masculine",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"indefinite",
"masculine",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращият",
"roman": "implementíraštijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"masculine",
"participle",
"present",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́ралият",
"roman": "implementíralijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"participle",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементира́лият",
"roman": "implementirálijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"participle",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"masculine",
"participle",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́раният",
"roman": "implementíranijat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"masculine",
"participle",
"passive",
"past",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"masculine",
"participle",
"subjective"
]
},
{
"form": "имплементи́ращия",
"roman": "implementíraštija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралия",
"roman": "implementíralija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́лия",
"roman": "implementirálija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"masculine",
"objective",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рания",
"roman": "implementíranija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"masculine",
"objective",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́раща",
"roman": "implementírašta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рала",
"roman": "implementírala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́ла",
"roman": "implementirála",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рала",
"roman": "implementírala",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"feminine",
"imperfect",
"indefinite",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рана",
"roman": "implementírana",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"indefinite",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"feminine",
"indefinite",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращата",
"roman": "implementíraštata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"feminine",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралата",
"roman": "implementíralata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"feminine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́лата",
"roman": "implementirálata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"feminine",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"feminine",
"imperfect",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́раната",
"roman": "implementíranata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"feminine",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"feminine",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращо",
"roman": "implementírašto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рало",
"roman": "implementíralo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́ло",
"roman": "implementirálo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рало",
"roman": "implementíralo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfect",
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рано",
"roman": "implementírano",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"neuter",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́ране",
"roman": "implementírane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"neuter",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"indefinite",
"neuter",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращото",
"roman": "implementíraštoto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"neuter",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралото",
"roman": "implementíraloto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементира́лото",
"roman": "implementiráloto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"neuter",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́раното",
"roman": "implementíranoto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"neuter",
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "имплементи́рането",
"roman": "implementíraneto",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"neuter",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"neuter",
"participle"
]
},
{
"form": "имплементи́ращи",
"roman": "implementírašti",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"indefinite",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рали",
"roman": "implementírali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементира́ли",
"roman": "implementiráli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"indefinite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рали",
"roman": "implementírali",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperfect",
"indefinite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рани",
"roman": "implementírani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"participle",
"passive",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рания",
"roman": "implementíranija",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ранета",
"roman": "implementíraneta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indefinite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"indefinite",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ращите",
"roman": "implementíraštite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"participle",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́ралите",
"roman": "implementíralite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементира́лите",
"roman": "implementirálite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"aorist",
"definite",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"definite",
"imperfect",
"participle",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́раните",
"roman": "implementíranite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"participle",
"passive",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ранията",
"roman": "implementíranijata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́ранетата",
"roman": "implementíranetata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"definite",
"noun-from-verb",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́райки",
"roman": "implementírajki",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adverbial",
"definite",
"participle",
"plural"
]
},
{
"form": "transitive",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "bg-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "имплементи́рам",
"roman": "implementíram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́раш",
"roman": "implementíraš",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́ра",
"roman": "implementíra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́раме",
"roman": "implementírame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рате",
"roman": "implementírate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рат",
"roman": "implementírat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рах",
"roman": "implementírah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́раше",
"roman": "implementíraše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́раше",
"roman": "implementíraše",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рахме",
"roman": "implementírahme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рахте",
"roman": "implementírahte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементи́раха",
"roman": "implementíraha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рах",
"roman": "implementírah",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементира́х",
"roman": "implementiráh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́ра",
"roman": "implementíra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементира́",
"roman": "implementirá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́ра",
"roman": "implementíra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементира́",
"roman": "implementirá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементи́рахме",
"roman": "implementírahme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементира́хме",
"roman": "implementiráhme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "имплементи́рахте",
"roman": "implementírahte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементира́хте",
"roman": "implementiráhte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "имплементи́раха",
"roman": "implementíraha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "имплементира́ха",
"roman": "implementiráha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "none",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dubitative",
"past",
"perfect",
"present"
]
},
{
"form": "имплементи́рай",
"roman": "implementíraj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "имплементи́райте",
"roman": "implementírajte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "имплементи́рам",
"2": "both"
},
"expansion": "имплементи́рам • (implementíram) first-singular present indicative, impf or pf",
"name": "bg-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "имплементи́рам<both.tr>"
},
"name": "bg-conj"
}
],
"lang": "Bulgarian",
"lang_code": "bg",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Bulgarian 5-syllable words",
"Bulgarian adapted borrowings from English",
"Bulgarian biaspectual verbs",
"Bulgarian conjugation 3 verbs",
"Bulgarian entries with incorrect language header",
"Bulgarian imperfective verbs",
"Bulgarian lemmas",
"Bulgarian perfective verbs",
"Bulgarian terms suffixed with -ирам",
"Bulgarian terms with IPA pronunciation",
"Bulgarian transitive verbs",
"Bulgarian verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Bulgarian/irɐm",
"Rhymes:Bulgarian/irɐm/5 syllables",
"bg:Programming"
],
"glosses": [
"to implement (to realize a technical specification, e.g. of an algorithm, interface, or protocol)"
],
"links": [
[
"programming",
"programming#Noun"
],
[
"implement",
"implement#English:_in_programming"
],
[
"technical",
"technical"
],
[
"specification",
"specification"
],
[
"algorithm",
"algorithm"
],
[
"interface",
"interface"
],
[
"protocol",
"protocol"
]
],
"raw_glosses": [
"(programming, transitive) to implement (to realize a technical specification, e.g. of an algorithm, interface, or protocol)"
],
"tags": [
"transitive"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"programming",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[implɛmɛnˈtirɐm]"
},
{
"rhymes": "-irɐm"
}
],
"word": "имплементирам"
}
Download raw JSONL data for имплементирам meaning in All languages combined (16.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.